MC lån eller ikke?

Om motorsykler generelt, MC-nyheter, kjøreopplæring, MC i media osv. osv.
Moffa
Innlegg: 169
Registrert: 05 okt 2013, 14:18
Motorsykkelen din: BMW R1200RT

Re: MC lån eller ikke?

Legg inn av Moffa »

Å ha lån til MC innbakt i boliglånet høres besnærende ut, særlig med tanke på mye lavere rente enn et tradisjonelt billån - for ikke å snakke om forbrukslån. Det man imidlertid bør ha et bevisst forhold til er at boliglånet gjerne løper over mange flere år enn bil-/forbrukslån, typisk 15-20 år og lenger. Det vil si at om du selger MC'en om f.eks. 6-7 år, så har du fortsatt maaange år igjen og betale på MC'n.... I mine øyne vil det helt klart være mer fornuftig å ha et dedikert lån til MC med en brukbar egenkapital (les 35%+).

Dette er kun min oppfatning, andre kan prioritere helt annerledes og derfor ha en helt annen oppfatning :thumleft
_______________________________________________________________
Just because God gave you a mouth doesn't mean that you must constantly use it.
Sometimes you have to connect your tongue to your brain before talking!!

Sopranoo
Innlegg: 156
Registrert: 24 feb 2015, 11:23
Motorsykkelen din: Finn.no ......

Re: MC lån eller ikke?

Legg inn av Sopranoo »

Moffa skrev:Å ha lån til MC innbakt i boliglånet høres besnærende ut, særlig med tanke på mye lavere rente enn et tradisjonelt billån - for ikke å snakke om forbrukslån. Det man imidlertid bør ha et bevisst forhold til er at boliglånet gjerne løper over mange flere år enn bil-/forbrukslån, typisk 15-20 år og lenger. Det vil si at om du selger MC'en om f.eks. 6-7 år, så har du fortsatt maaange år igjen og betale på MC'n.... I mine øyne vil det helt klart være mer fornuftig å ha et dedikert lån til MC med en brukbar egenkapital (les 35%+).

Dette er kun min oppfatning, andre kan prioritere helt annerledes og derfor ha en helt annen oppfatning :thumleft
God tanke :) Ja. det er sant. Men det som i realiteten skjer når du selger mcen, er at du får cash, som ikke trenger å løses ut. Men ja, det er igjen lånte penger.
Alle kan vel være enige om at lån ikke er gunstigt. Det bester er å spare opp på vanlig måte. Så lenge man har en god portsjon selvkontroll. haha.

Brukeravatar
Olav K
Innlegg: 2668
Registrert: 18 mai 2013, 14:07
Motorsykkelen din: Den Beste Sykkel (BMW R1250GSA 2019)
Bosted: Odda/Rosendal

Re: MC lån eller ikke?

Legg inn av Olav K »

å bake MC lånet inn i huslånet er nok fristende, men ikke spesielt lurt. Man blir aldri ferdig å betale på bajken på den måten. Da bedre å bruke sikkerheten i huset, og betale ned på vanlig tid. Eller... Jeg har et utleiehus, eller to rettere sagt. Der har jeg puttet sykkellånet, og så kan leieboerne få betale sykkelen min :knegg så betaler jeg litt ekstra hver mnd inn på det lånet, og regner med å være ferdig med hus og MClån om ca 5 år.
Som de sier i reklamen.... "Det funker for meg" :prf
http://www.kant1.no" onclick="window.open(this.href);return false;

LordShaft
Innlegg: 6860
Registrert: 31 aug 2010, 00:17
Motorsykkelen din: KTM 1290 Super Adventure
Bosted: Bergen
Kontakt:

Re: MC lån eller ikke?

Legg inn av LordShaft »

4000,- i måneden er ikke mye penger om du har råd til det. Å prioritere å kjøre drømmesykkelen for en ekstra slant penger i måneden er opp til hver enkelt å bestemme om det er verdt eller ikke.

Jeg har hus, hytte, båt, sykkel, bil å jeg har hatt lån på alt.... men alt er også mitt! I dag sitter jeg igjen bare med lån på sykkel og hus. Jeg har aldri bakt inn noe i huslån, da har jeg heller to løpende lån. Skal du komme å fortelle meg at det ikke er verdt det? :-k

Har det vært ugunstig å ha forbrukslån på 4,3 i rente? Ja jeg har måtte betale litt mere for å ha ting litt før.... men jeg har fortsatt verdier. Sykkelen er tap og et stort pengesluk uansett hvor du vrir å vender på det :prf Men for meg, ja for meg er det verdt hver en krone :yeyeye

Brukeravatar
Tommas
Innlegg: 1251
Registrert: 06 aug 2014, 11:27
Motorsykkelen din: KTM Super Duke 1290 R
Bosted: Buskerud

Re: MC lån eller ikke?

Legg inn av Tommas »

Ja, investere i fast eiendom for utleie (gjerne om du håndterer oppussing selv), har vært utrolig bra avkastning i mange år nå. Sikkert en fordel å ha 4-uker i strekk til å håndtere eiendomsmassen innimellom noen turer ut i havet ;-)


Helt åpenbart dyrere å låne enn å bruke cash, men så lenge folk er klar over prisen de betaler (og fortsatt synes det er greit) så synes jeg det bare er å kline til.

Brukeravatar
Epylypzon
Innlegg: 1227
Registrert: 22 mar 2012, 06:46
Motorsykkelen din: BMW F800GS Trophy -12, Yamaha WR426F -02
Bosted: Stange
Kontakt:

Re: MC lån eller ikke?

Legg inn av Epylypzon »

Lån her. Spare klarer jeg ikke
Mine mc er:
2016 BMW R1200GSA
2012 BMW F800GS Trophy
2002Yamaha WR426F
2001 BMW R1150GS
x 2002 Yamaha R6
x 2002 Yamaha YZ125

Kjørt 2014: 19000km
Kjørt 2013: GS`n 17300km , WR`n 700km
Kjørt 2012: 16 500km
Kjørt 09,10,11: 20 066km

http://www.ock-racing.com/pa-2-hjul-til ... -med-hjelp

LordShaft
Innlegg: 6860
Registrert: 31 aug 2010, 00:17
Motorsykkelen din: KTM 1290 Super Adventure
Bosted: Bergen
Kontakt:

Re: MC lån eller ikke?

Legg inn av LordShaft »

jeg har 50 tusen i egenkapital når jeg kjøpte sykkelen..... og 200 i lån.... Når sykkelen er nedbetalt vil den ha en verdi på over 100.000. Selger jeg da og kjøper ny, har jeg 100.000 i egekapital.

Har jeg denne sykkelen til den er nebetalt ( 3 år) vil sykkelen være mere verdt å jeg jobber gradvis opp egenkapitalen. Jada dette er ikke en gunstig måte å spare på, eller opparbeide seg mere egenkapital, men det er fult mulig samtidig som en får kjøre drømmesykkelen, gjøre det man elsker mest og nyte livet. :thumleft

Brukeravatar
Bringisen
Innlegg: 1725
Registrert: 15 des 2010, 16:47
Motorsykkelen din: BMW R1200GS 2014
Bosted: Bergen

Re: MC lån eller ikke?

Legg inn av Bringisen »

Jeg har MC-lån med pant i sykkelen. For å få den laveste renten betalte jeg 35% kontant.

Jeg kunne tatt hele sykkelen på huset siden dette er godt nedbetalt, men siden MC er et egoprosjekt fra min side, har jeg ikke samvittighet til å la denne gå inn i felles huseie.

Vente og spare 300.000,- er utelukkende for min del, jeg lever akkurat nå og vet ikke om 10 år. Jeg har kjent mennesker som skulle spare til alt, men fikk aldri gleden av annet enn brødsmuler før de døde. Arvingene ver de eneste som fikk gleden av sparepengene.
2014 BMW R1200GS, Farge: Bluefire, m/ Dynamic ESA II, Aktiv fjæring DDC, Automatic Stability Control ASC , Digital Traction Control DTC, Cruice kontroll , Dekktrykksovervåking ,ABS Pro , LED Hovedlys , Dagslys kjørelys , LED Ekstralykter , Kjørecomputer Pro , LED Blinklys , Tyverialarm , BMW Navigator V , BMW Veltebøyle , Touratech øvre veltebøyle , BMW Motorbeskyttelse , GIVI Trekker sorte Alu-vesker m/tilbehør , Krom Eksosrør , Varmeholker og Håndtakbeskyttere.

LordShaft
Innlegg: 6860
Registrert: 31 aug 2010, 00:17
Motorsykkelen din: KTM 1290 Super Adventure
Bosted: Bergen
Kontakt:

Re: MC lån eller ikke?

Legg inn av LordShaft »

Bringisen skrev: Vente og spare 300.000,- er utelukkende for min del, jeg lever akkurat nå og vet ikke om 10 år. Jeg har kjent mennesker som skulle spare til alt, men fikk aldri gleden av annet enn brødsmuler før de døde. Arvingene ver de eneste som fikk gleden av sparepengene.
:thumleft :thumleft :thumleft

Moffa
Innlegg: 169
Registrert: 05 okt 2013, 14:18
Motorsykkelen din: BMW R1200RT

Re: MC lån eller ikke?

Legg inn av Moffa »

LordShaft skrev:
Bringisen skrev: Vente og spare 300.000,- er utelukkende for min del, jeg lever akkurat nå og vet ikke om 10 år.
:thumleft :thumleft :thumleft
+1 :thumleft
_______________________________________________________________
Just because God gave you a mouth doesn't mean that you must constantly use it.
Sometimes you have to connect your tongue to your brain before talking!!

Brukeravatar
Bjerknez
Innlegg: 24628
Registrert: 06 aug 2013, 00:59
Motorsykkelen din: Har ikke MC lenger...
Bosted: Fredrikstad
Kontakt:

Re: MC lån eller ikke?

Legg inn av Bjerknez »

Jeg har et MC lån gjenom Santander, men jeg hadde vel ca. 50% cash så fikk en god rente. Betaler ikke mer enn 1.600,- pr. mnd og det er ikke akkurat en sum som tar livet av meg. Har mye glede for den summen der. Jeg kunne også lånt på huset og fått en noe rimeligere lån, men jeg gadd ikke å blande huslånet (som vi har felles) med sykkel lån (som er mitt). Enklere å holde dette adskilt for husfredens skyld :lol

Jeg har heller ingen som arver meg med tanke på barn etc. så om jeg går i grava med gjeld langt oppunder ørene bryr meg svært lite. Derimot vet jeg at jeg en "vakker" dag arver mine foreldre med gjeldfritt hus, oppsparte midler etc. Siden jeg er enebarn så er jeg enearving også :thumleft Så min pensjonisttilværelse kommer jeg nok til å oppleve i det store utland. Selvfølgelig ett sted med varme hele året samt flotte sykkelveier (hvis mc fortsatt er interessen). :thumleft

TOH
Innlegg: 186
Registrert: 24 mar 2014, 23:10
Motorsykkelen din: Yamaha MT-09

Re: MC lån eller ikke?

Legg inn av TOH »

Har ikke lån på MC.
Ville nok ha tatt avdragsfrihet på huslånet og betalt ned et forbrukslån/mc lån så fort som mulig, hvis
man har mulighet til det.
"Only boring People are brilliant during breakfest"

LordShaft
Innlegg: 6860
Registrert: 31 aug 2010, 00:17
Motorsykkelen din: KTM 1290 Super Adventure
Bosted: Bergen
Kontakt:

Re: MC lån eller ikke?

Legg inn av LordShaft »

Elolz skrev:
LordShaft skrev:
Elolz skrev:Jeg er ganske skeptisk. Hvis det er ny sykkel det er snakk om, så har du jo ikke mulighet til å betale det ut heller pga verdifallet.
Jeg kjøpte ny sykkel i 2013 til 250.000,- Der jeg tok opp 200.000,- i lån, fikk god rente....å satte lånet på 5 år... Mener du at jeg ikke har muligheten å betale dette ut pga verdifallet? En R sykkel halverer seg i pris de første 5 årene, 130.000,- vil sykkele ha i "verdi" når lånet er nedbetalt :-k
Du har sikkert god mulighet til å betale ut den etter 5 år selv etter verditapet. Men dessverre er det mange som kjøper sykkel/bil og ikke betaler ned noe særlig, kun renter. Så sitter de der etter 5 år med 200.000 i lån, en sykkel som er verdt halvparten og har ingen mulighet til å betale den ut. Virker jo som det er noe slikt som har skjedd med en viss GSX-F eier her. :-k

Lån er ikke noe jeg vil anbefale hvis en kan klare seg uten. Hvis en vet hva en går inn i, får grei rente og har orden på økonomien ellers, så er det ok.
Sykkelen min er helt gjeldsfri etter 5 år. Så da er den min og all verdi i sykkel går tilbake til meg. Men som sagt....betaler en ikke lånet sitt bare renter... da driter du rimelig tungt i egen hage og det er en helt annen diskusjon :thumleft


Note4

Brukeravatar
Epylypzon
Innlegg: 1227
Registrert: 22 mar 2012, 06:46
Motorsykkelen din: BMW F800GS Trophy -12, Yamaha WR426F -02
Bosted: Stange
Kontakt:

Re: MC lån eller ikke?

Legg inn av Epylypzon »

Jeg kjøpte sykkel til 164 000. Lånte 130 000. I dag har jeg igjen 75 ca i lån og sykkelen er vel verdt + - 100. Når den er nedbetalt tipper jeg den er verdt rundt 50-60
Mine mc er:
2016 BMW R1200GSA
2012 BMW F800GS Trophy
2002Yamaha WR426F
2001 BMW R1150GS
x 2002 Yamaha R6
x 2002 Yamaha YZ125

Kjørt 2014: 19000km
Kjørt 2013: GS`n 17300km , WR`n 700km
Kjørt 2012: 16 500km
Kjørt 09,10,11: 20 066km

http://www.ock-racing.com/pa-2-hjul-til ... -med-hjelp

André
Innlegg: 101
Registrert: 20 aug 2014, 21:10
Motorsykkelen din: Suzuki GSR 2010

Re: MC lån eller ikke?

Legg inn av André »

Jeg har heller ikke lån på sykkelen.
Prøver og unngå dyre lån når det lar seg gjøre, men når jeg bytter ut sykkelen så blir det muligens ett lite lån.

Selvom jeg selvfølgelig håper at jeg ikke må låne noe :-)å

Brukeravatar
simpson
Innlegg: 2761
Registrert: 09 mar 2011, 14:40
Motorsykkelen din: 2018 Ducati Multistrada 950

Re: MC lån eller ikke?

Legg inn av simpson »

929rr skrev:sykkel uten lån, og uten kasko. Syns det er unødvendig dyrt med lån og tvungen kaskoforsikring
Trenger kun kasko hvis du har pant i sykkel.
Ved kausjonist eller sikkerhet i annen eiendom trenger du ikke kasko.

Brukeravatar
freddy123
Innlegg: 1054
Registrert: 02 jul 2014, 22:26
Motorsykkelen din: Harley sportster 883 A2 regga
Bosted: akershus

Re: MC lån eller ikke?

Legg inn av freddy123 »

lån eller ikke ja :scratch jeg kjøpte sykkeln min før jeg kjøpte meg bolig og hadde pengene cash kontant så da blei de brukt, men når neste sykkel skal kjøpes inn så satser jeg heller på å spare som en gud istedenfor og ta et lån, deilig å slippe de unødvendige rentene til banken :prf er bare å kjøre litt stram økonomi og ikke kjøpe alt mulig dritt så kommer man langt og slipper lån og kan cashe ut biken sette seg på og kose seg vel vitende om at denna er MIN :prop:

men er nokk noen som ikke klarer å spare og da må man jo låne :-)

Brukeravatar
KawaJens
Innlegg: 489
Registrert: 25 nov 2014, 20:50
Motorsykkelen din: ?

Re: MC lån eller ikke?

Legg inn av KawaJens »

Skal en ha bil,mc,båt etc så må en ha råd til det uansett lån eller ikke lån.
Å fullfinansiere et mc lån er i utgangspunktet en dårlig ide, finnest selvsagt folk med gode grunner for å gjøre det men på det generelle så nei.
Er no vel forskjell på forbrukslån og bil/mc lån.
Lånte 140 000kr og stod for egenandelen på nesten 40%. På 5år så kostet det meg ca 17-18 000kr totalt. Det er noe som eg har råd til å betale. Eg er ingen stor fan av å tømme sparekontoen då eg liker å ha kapitaler over en viss sum just in case. Og vil ikke vente 4år med å handle den sykkelen eg vil ha når eg har råd til å få den no.
Og at banken krever kasko bryr meg ikke då eg absolutt vil ha kasko på en sykkel til 200 000kr.
Såg fort at noen nevnte at å betale 4000kr i månden var mye. En må huske at avdraga er noe en betaler til "seg selv", blir nesten det samme som å sette det på konto minus rentene en hadde tjent på det.

Men det eg betaler for å låne til en sykkel er det mangen her inne som betaler i året i forsikring.

Brukeravatar
mammut89
Innlegg: 248
Registrert: 07 jan 2012, 15:28
Motorsykkelen din: S1000R
Bosted: Oslo

Re: MC lån eller ikke?

Legg inn av mammut89 »

så lenge man betaler det ned fort så er det ikke et problem etter min mening. 150 000 i lån over 3 år for en ny sykkel er for eksempel ikke horribelt etter min mening, det ender opp med ca 4 000 kr i måneden og når du er ferdig med lånet etter 3 år har du en sykkel til minst 100 000 kr som du ikke har lån på. Når du har kommet dit så blir det neste kjøpet med mindre lån. Ikke alle på forumet er 55 år med ferdig nedbetalt hus sånn at hele inntekten kan gå til sparing og man lever bare en gang :) når det er sagt så har jeg jo sett flere eksempler på luksusfellen hvor folk har eid 15 biler over 2 år og 2 motorsykler som må leveres tilbake. men det er to ender av skalen. Skal du ha lån så bør du ha et overskudd
Kjørelengde : 2010: 6000km , 2011: 13 000km , 2012: 16 000km, 2013: 9000km, 2014: 14 000
Banedager: 2010: 0 , 2011: 4 , 2012: 2, 2013: 2, 2014: 2 2014: 3

LordShaft
Innlegg: 6860
Registrert: 31 aug 2010, 00:17
Motorsykkelen din: KTM 1290 Super Adventure
Bosted: Bergen
Kontakt:

Re: MC lån eller ikke?

Legg inn av LordShaft »

Ja nå er det selvfølgelig veldig stor forskjell på bil/mc lån, kontra forbrukslån... Jeg har selvfølgelig MC lån, ikke forbrukslån :roll

Brukeravatar
tor2502
Innlegg: 545
Registrert: 19 mar 2013, 00:23
Motorsykkelen din: 19 HD Ultra Limited
Bosted: Holmestrand

Re: MC lån eller ikke?

Legg inn av tor2502 »

AJ skrev:Salg av sykkel + innhogg i sparekontoen... .
Ditto.
Tor2502
-06 HD V-ROD CVO - Solgt -
-13 HD Roadking 110th Anniversary - Solgt -
-19 HD Ultra Limited - Tilsalgs -
-99 Honda Valkyrie CT Tourer- Selges aldri! -
-15 Honda CBF

Brukeravatar
thewiz
Innlegg: 637
Registrert: 01 apr 2013, 16:32
Motorsykkelen din: 2018 S1000RR
Bosted: Trondheim

Re: MC lån eller ikke?

Legg inn av thewiz »

Jøss, 4 sider med diskusjon i denne tråden!

Kanskje jeg skulle forklart litt nærmere hva jeg faktisk ender opp med i lån.

Som sagt er det maks 100 000 som er aktuelt, vil helst ha dette på separert lån da jeg kommer nok til å bytte sykkel innen et par år.

Innskudd på 35 000 er null problem. Da sitter jeg igjen med følgende lån: 5 år nedbetalingstid, 1340 per mnd (Dette er DNB sitt MC lån med 7,95 effektiv rente).

Altså, ikke så altfor værst. Ikke noe problem for meg å betale 1340 per mnd. Nå er det mer tanken på å ta ENDA et lån som kriger i huet mitt. Jeg har kun huslån i dag.

MEN da kan jeg kjøpe min drømmesykkel i år og kose meg glugg. Om jeg skal velge delkasko eller fullkasko er jeg usikker på. Da jeg dessverre ønsker en sykkel av typen R, koster dette en nyre og en arm i året. Kasko på min fremtidige Yamaha R1: 15 000 /året. :-)å

Da med 70% bonus, jeg er 25 år, eier enebolig med garasje.

Brukeravatar
Svolp
Innlegg: 1703
Registrert: 30 okt 2009, 16:53
Motorsykkelen din: kawasaki Versys 650 2008 modell
Bosted: Stavanger

Re: MC lån eller ikke?

Legg inn av Svolp »

Lån, lån og atter lån!

Jeg/vi låner til alt av større ting vi ønsker oss.. Bil, mc, båt og hus..
Vi liker og kose oss med pengene uten og være uansvarlige, ser dog til at vi klarer en mnd eller tre med lite penger inn hvis noe skulle skje.

Jeg kunne aldri ha kjøpt disse tingene uten og låne, enkelt og greit.. Drømmesykkelen nå er nødvendigvis ikke den samme om 10 år så til min nye ZZR1400 lånte jeg halvparten med god samvittighet :prf
Som det blir nevnt må en jo se om man har råd, noe de fleste med litt økonomisk teft klarer..

thewiz, lån, kjøp og kos deg :thumleft
NÅ: Suzuki mauruder VZ 800 1998 Modell
X : Kawasaki Versys 650 2008 modell
X : Kawasaki ZZR1400 2015 Modell
X : Kawasaki ZZR1400 2009 Modell
X : Suzuki GSF650S 2005 Modell
X : Yamaha Virago 125 2002 Modell

Brukeravatar
Cutless
Innlegg: 1219
Registrert: 17 jun 2014, 15:11
Motorsykkelen din: Moto Guzzi V7 centario
Bosted: Trondheim

Re: MC lån eller ikke?

Legg inn av Cutless »

Bare å handle wiz - så får du endelig gjort Fredrikstad utrygg sammen med Bjerknez og meg.

André
Innlegg: 101
Registrert: 20 aug 2014, 21:10
Motorsykkelen din: Suzuki GSR 2010

Re: MC lån eller ikke?

Legg inn av André »

thewiz skrev:

MEN da kan jeg kjøpe min drømmesykkel i år og kose meg glugg. Om jeg skal velge delkasko eller fullkasko er jeg usikker på. Da jeg dessverre ønsker en sykkel av typen R, koster dette en nyre og en arm i året. Kasko på min fremtidige Yamaha R1: 15 000 /året. :-)å

Da med 70% bonus, jeg er 25 år, eier enebolig med garasje.
Jeg tror ikke du har noe valg hvis du tar opp lån? :-k

Tror du må ha full kasko pga banken skal ha sikkerhet i sykkelen

Svar