Side 1 av 3
Test av kvalitet på hjelmer
Lagt inn: 28 mar 2014, 14:37
av boblehue
Her kan dere sjekke hvordan hjelmen deres scorer pluss tips om hvordan velge riktig størelse.
Min Shoei Neotec scoret veldig bra! :-)
http://sharp.direct.gov.uk/" onclick="window.open(this.href);return false;
Re: Test av kvalitet på hjelmer
Lagt inn: 28 mar 2014, 14:44
av Intruder
Halvhjelmtips da,test eller erfaringer...

Re: Test av kvalitet på hjelmer
Lagt inn: 28 mar 2014, 14:57
av boblehue
Intruder skrev:Halvhjelmtips da,test eller erfaringer...


Halvhjelmer er som navnet tilsier halve og kan ikke testes... :-)
Jeg ville aldri ha kjøpt halvhjelm da dette ikke er god nok beskyttelse. Er tross alt en del av karosseriet vårt, og for meg så ville det vært som å "take" med en kabriolet.
Re: Test av kvalitet på hjelmer
Lagt inn: 28 mar 2014, 15:23
av gorbys
Personlig synes jeg rett og slett jeg er for pen til å ødelegge trynet mitt i en kræsj med halvhjelm. Har nettopp bestilt shoei gt-air i hvit... Classy
Sent from my C6903 using Tapatalk
Re: Test av kvalitet på hjelmer
Lagt inn: 28 mar 2014, 15:28
av Snikendeugle
Siden hadde ikke Arai Tour X4 hjelmen :<
Re: Test av kvalitet på hjelmer
Lagt inn: 28 mar 2014, 15:59
av Myst
Av de 3 jeg har sett for meg, scorte AGV K4 Evo best ut, men virket som visiret på Arai Quantum var litt større, men kan være pga bildeillusjon også. Er egentlig greit med størst mulig synsvidde.
Re: Test av kvalitet på hjelmer
Lagt inn: 28 mar 2014, 16:18
av Intruder
Må da vel for fanken kunne teste en halvhjelm,helhjelmer er da vel åpne de også til en viss grad ?

Re: Test av kvalitet på hjelmer
Lagt inn: 28 mar 2014, 17:11
av Kawagutten
Intruder skrev:Må da vel for fanken kunne teste en halvhjelm,helhjelmer er da vel åpne de også til en viss grad ?

Halvhjelmer er testet de også,du kan se om du finner din hjelm her
http://www.helmetcheck.org/" onclick="window.open(this.href);return false;
Re: Test av kvalitet på hjelmer
Lagt inn: 04 apr 2014, 10:16
av cannon
Intruder skrev:Må da vel for fanken kunne teste en halvhjelm,helhjelmer er da vel åpne de også til en viss grad ?

Alt kan jo testes. Er du i såfall interessert i å teste ulike halvhjelmer mot hverandre, eller halvhjelmer vs. helhjelmer? Sikkerhet i halvhjelm vil falle helt gjennom i test mot helhjelmer, så den testen er vel uinteressant. Men hvis man vil ha en "høyriskhjelm", så er det kanskje allikevel ok å vite at man velger den beste av de dårligste? Not for me. Hele poenget med hjelm er jo sikkerhet, og det er uaktuelt å velge noe annet enn beste rating i SHARP-testen.
Re: Test av kvalitet på hjelmer
Lagt inn: 04 apr 2014, 10:19
av JohnnyTh
Halvhjelm betyr vel at bare halve ansiktet blir skadet. Ikke noe jeg ville kjørt motorsykkel med.
Re: Test av kvalitet på hjelmer
Lagt inn: 04 apr 2014, 10:33
av ole m.
JohnnyTh skrev:Halvhjelm betyr vel at bare halve ansiktet blir skadet. Ikke noe jeg ville kjørt motorsykkel med.
Og helhjelm betyr vel at hele ansiktet skades. Tror jeg kjører uten jeg...

Re: Test av kvalitet på hjelmer
Lagt inn: 04 apr 2014, 10:43
av Kawagutten
Det var tider det når jeg brukte hvit pottehjelm med skinnlapper og flybriller på Tempo`n
men på den annen side er det godt det er sikrere hjelmer å få tak i nå :-)
Re: Test av kvalitet på hjelmer
Lagt inn: 04 apr 2014, 10:51
av JohnnyTh
ole m. skrev:JohnnyTh skrev:Halvhjelm betyr vel at bare halve ansiktet blir skadet. Ikke noe jeg ville kjørt motorsykkel med.
Og helhjelm betyr vel at hele ansiktet skades. Tror jeg kjører uten jeg...

Tror du må se på en helhjelm igjen hvis du tror du får mer ansiktsskade med en helhjelm enn med. Halvhjelm.
Re: Test av kvalitet på hjelmer
Lagt inn: 04 apr 2014, 10:53
av jongsanim
Min kom godt ut

Eller, den jeg venter på i posten:
Shark Evoline 3
Ved 57% av testene forble hake-modulen "fully locked", så regner med at den holdt delvis i flere %-andeler.
Re: Test av kvalitet på hjelmer
Lagt inn: 04 apr 2014, 11:27
av Barbarozza
Greit med sikkerhetstesten
Billige hjelmer kan være trygge nok.....:)
Men det sier jo ingenting om kvaliteten på selve hjelmen, hvordan den sitter på hodet osv. Det du kan bruke den til er å se deg ut at hjelmen du har lyst på skårer bra nok, for deretter prøve den på topplokket ditt. Dessuten former hjelmen seg til ditt hode og det trenger den noen timer til.
Halvhjelmer uten bøyle foran blir som skinnhansker uten fingertupper.....synes jeg da :) Ser kult ut kanskje...men sikkert ????? jeg vil ikke ha det...
En halvhjelm gir svært liten beskyttelse kontra helhjelm, selv åpningshjelmer har lavere beskyttelsegrad er helhjelmer. Og skal man ha halvhjelm bør man velge en som har bøyle foran i mine øyne. Men fortsatt er det hjernen inni hjelmen som er det aller viktigste når det kommer til sikkerhet :-)å
Men så klart...andre for gjøre som de vil :) bare jeg kan velge selv