Heisann.
Alle 4 takt crossere trenger litt overhalling over tid.
Hva som trengs å overhalles kommer helt ann på stand på motoren/crosseren.
Er den brukt i løp? eller kun en mosjonskjørt.
Det er stor forskjell på bruk og slitasje på disse syklene.
Du får et vist inntrykk av syklen visuelt og om han som eier den har vært flink med å stelle den.
ikke se på om deksel eller plast er litt ripete, men mangler det deksler, skruker osv på syklen kan det være et tegn på dårlig vedlikehold.
spør han litt om hvor ofte han har byttet olje, luftfilter osv.
Normalt er bytte av oljefilter og olje hver 5 time (Her strides man om man trenger så ofte når en putrer rundt på en bane vs bånn gass)
bytte av luftilter hver gang du har vært på banen ( dette er VELDIG viktig hvis du kjører på sandbane iherfall)
Sjekk om hjulager, styrelager er ok.
Sjekk monosvingen,gaffel og demperne, se etter lekasje etc.
Se også om radiatorenen er hel. om det er vann på den :)
Sjekk også eikene, er dem strame, eller slappe ikke minst sjekk om alle er der :)
Skru opp oljepåfyllingslokket og se etter grått skum. Det skal det IKKE være. hvis det er grått skum der er det vann i oljen.
Start opp motoren, når den er kald. og la den gå en stund.. åssen høres den ut, noen ulyder? La den bli varm
og gi litt gass, ryker det blått etc?. ta en liten test runde med syklen, se om den er lett å gire og alle girene går lett.
Gi gjerne litt gass på tilbaketuren så du er sikker på at den ikke glipper ut av gir.
Skru av motoren også starter du den igjen. Syklen bør starte i løpet av et eller 2 kick.
Sliter du med å starten den, kan det tyde på at ventilene står oppe (ventilseter/ventiler er slitt og må shimses)
Når du har fått den hjem så ville jeg har sjekket:
Toppen, er ventilene er innenfor spec.
Stempel, når er det byttet sist?. (hør med eier) hvis ikke må du skru den opp og måle/se etter slitasje.
Noen bytter stempel etter ca 15-25 timer men det er vel ved løpkjøring/hard kjøring. vanlig bruk så vil jeg si ca 50 timer.
Veiv lager/bære lager, veivstake etc. ca 150-200 timer. (kortere tid i manualen) men som sakt alt er relativt alt etter bruk.
Kan også være slitasje utover spec på sylinder. Da må du borre hvis det går, hvis ikke må den byttes.
Sikkert noe jeg har glemt her, men det får andre legge til.
Mulig andre mener jeg har litt for "slak" service/bytte interval på crosser, men er sånn jeg har erfart det med min crosser.
Men min blir bare brukt til å pusle litt rund på MX banen og grusstak. Ikke hardkjør eller løpkjøring.
Vil anbefalle denne siden:
/
http://www.thumpertalk.com/
Masse info om crossere der.
Og alltid rom for pruting
Lykke til
