Dere har alle samme problem og det er den ekstra bortkastede omdreiningen dere trenger bare for å skyve ut litt eksos.
Når 2-taktere ble for rå på 90-tallet rømte hele racing sirkuset over til de veikere 4-takterne

PK
På mange måter har du rette i dette, selv om årsaken til at 4t over tok, er litt mer sammensatt en bare for å skyve ut litt eksos. Mer eller mindre så tok 4T fullstendig over når det gjaldt større MC'r. Men det er jo nå litt interessant å sa at innen for "outboard" er det blitt en ny "renecance" for 2 takter'n. Nye store 2T motorer med direkte innsprøyting og enormt dreie moment, høy effekt og lavt bensinforbruk.Per K skrev:He he, artig tråd det her gitt.
Dere har alle samme problem og det er den ekstra bortkastede omdreiningen dere trenger bare for å skyve ut litt eksos.
Når 2-taktere ble for rå på 90-tallet rømte hele racing sirkuset over til de veikere 4-takterne
PK
I prinsippet kan en si at 2-taktere er kompressormotorer da de bruker veivhuset som kompressor.Per K skrev:He he, artig tråd det her gitt.
Dere har alle samme problem og det er den ekstra bortkastede omdreiningen dere trenger bare for å skyve ut litt eksos.
Når 2-taktere ble for rå på 90-tallet rømte hele racing sirkuset over til de veikere 4-takterne
PK
Bensinforbruk/dårlig forbrenning av bensin og olje er vel det negative i forhold til en 4 takter.ArcticTiger skrev:Det var vel utslippsproblematikken som gjorde slutt på totaktern i trafikken? Har de løst dette på den nye "generasjonen" totaktere?
Å sammenligne 2 takt mot en 4 takt med pustehjelp er jeg ikke enig i.teeU skrev: I prinsippet kan en si at 2-taktere er kompressormotorer da de bruker veivhuset som kompressor.
Sammenlign en 2-t med en 4-t med kompressor/turbo så skal du få se...
Litt off-opic, men brp har en serie av direkte-innsprøytede to-takter som de kaller e-tec.ArcticTiger skrev:Det var vel utslippsproblematikken som gjorde slutt på totaktern i trafikken? Har de løst dette på den nye "generasjonen" totaktere?
Hjernen skrev:Per K: Den Kawa'n din er strøken!
(hvis det er den jeg har bilder av her da: http://mcsiden.no/viewtopic.php?f=13&t=4510&start=45 )
Yamaha hadde vel en rekkefirer på slutten av 70 - begynnelsen av 80-tallet. 750 racer såvedt jeg husker ?Desmo skrev:En liten ting jeg har lurt på når det gjelder totaktere; Hvorfor er det ingen rekke4'ere? Det var V4 (Yamaha RD 500), square4 (Suzuki RG 500) og et utall tripler. Men så vidt jeg vet ingen rekke4. Er det fordi to av sylindrene vil "jobbe mot hverandre" på grunn av at det er arbeidstakt for hver omdreining?
Yamaha TZ750. Brukt i road racing i USA, og også en kort periode i dirttrack racing (Indy mile etc...).Jompa skrev:Yamaha hadde vel en rekkefirer på slutten av 70 - begynnelsen av 80-tallet. 750 racer såvedt jeg husker ?Desmo skrev:En liten ting jeg har lurt på når det gjelder totaktere; Hvorfor er det ingen rekke4'ere? Det var V4 (Yamaha RD 500), square4 (Suzuki RG 500) og et utall tripler. Men så vidt jeg vet ingen rekke4. Er det fordi to av sylindrene vil "jobbe mot hverandre" på grunn av at det er arbeidstakt for hver omdreining?
Yamaha hadde vel en inline 4, 2 takt vannavkjølt motor.Desmo skrev:En liten ting jeg har lurt på når det gjelder totaktere; Hvorfor er det ingen rekke4'ere? Det var V4 (Yamaha RD 500), square4 (Suzuki RG 500) og et utall tripler. Men så vidt jeg vet ingen rekke4. Er det fordi to av sylindrene vil "jobbe mot hverandre" på grunn av at det er arbeidstakt for hver omdreining?
Etter det jeg har lest meg opp på TZ700/750 så tente den på to og to sylindre samtidig, ikke en og en slik en firetakter rekke4. Jeg burde kanskje ha presisert det i den første posten. For det var det jeg mente med rekke4. Her er en australsk side om Yamaha TZ 750 racere;http://www.tz350.net/bigbrothers.htm.Jompa skrev:Yamaha hadde vel en rekkefirer på slutten av 70 - begynnelsen av 80-tallet. 750 racer såvedt jeg husker ?Desmo skrev:En liten ting jeg har lurt på når det gjelder totaktere; Hvorfor er det ingen rekke4'ere? Det var V4 (Yamaha RD 500), square4 (Suzuki RG 500) og et utall tripler. Men så vidt jeg vet ingen rekke4. Er det fordi to av sylindrene vil "jobbe mot hverandre" på grunn av at det er arbeidstakt for hver omdreining?