Jeg kan svare deg litt ettersom jeg eier en 2016 Modell 701 Supermoto.
KTM som nå eier Husqvarna har bestemt seg for å gjøre som VAG (Volkswagen, audi, skoda, seat,etc) å bruke KTM merket som "standard" sykler(Volkswagen) og Husqvarna som "Premium" sykler (Audi). 690 SMC'en vil ikke få oppgradert motor og vil bli solgt nye med gamle euro3 motoren så lenge de får lov av EU. Duke 690 og 2017 Husqvarna 701 fikk derimot den nye motoren.
Den nye motoren er Euro4 compliant, litt lettere, har tyngre eksos, større stempel og mindre slaglengde. Den er også blitt oppgradert med en ekstra balanseaksel. Effekten på motoren har blitt flyttet noe opp i registeret for å kunne hente ut litt mer hester. Som et pluss så er motoren litt mer effektiv, men som et minus så kan man argumentere for at "endunker karakteristikken" (Vri på gassen, få alle kreftene med en gang) er blitt litt vannet ut og man må jage litt på turtallet for å få samme følelse.
Jeg selv valgte å kjøpe den siste 2016 modellen min nærmeste forhandler hadde og hente den ut til våren istedenfor å forhåndsbestille 2017 modellen. Grunnen til dette valget er 1. At jeg ville ha den blå fargekomboen istedenfor den nye hvite. 2. Jeg ville sørge for at jeg fikk en sykkel med en Euro3 motor som i teorien ikke går så ekstremt tynt på bensin-luft blandingen og har lettere eksos. 3. Jeg fikk et godt tilbud

Jeg har forsåvidt kjørt en duke 690 med den nye motoren og opplevde den som veldig kraftig, men den ristet ikke noe mindre enn min "gamle" 701.
701'en min er jeg storfornøyd med. Den er registrert som A2 og går mye bedre enn det den burde gjøre for å være ærlig. KTM sin LC4 motor er det mye argumenter mot å kjøpe grunnet sine problemer med "rocker arms" de hadde opp til 2013, oljeforbruk, ujevn gange, "twitchy" gassrespons, feil med throttle positions sensors, veivhusventilasjon og mye annet snadder. Andre opplever at det er skuddsikre motorer som aldri har feilet dem. Det ser ut til å komme ann på eieren og bruk av sykkelen også. Sannheten er at KTM har den kraftigste ensylindrede motoren ment for gatebruk. Med 75HK på en sylinder med 10k serviceintervaller så er det hvisse ting man må ofre.
Selv har jeg hatt følgende problemer med min 701 på 4K kilometer: Lekkasje på display(Forhandler bytter til nytt),klistremerker på sette begynner å falle av (Forhandler sender meg 2017 modell sete) og litt oljeforbruk en periode so har klarnet opp etter det forhandler sa var veivhusventilasjonsproblemer. (Nå bruker den ikke olje).
Derimot såhar jeg en bekjent med samme sykkel. Han opplever veldig høyt oljeforbruk og veldig mye vibrasjoner. Når det er sagt så er vi ganske forskjellige på kjørestil.
Det er hvisse ting du bør vite om 701før du vurderer å kjøpe selv:
Display er tatt direkte fra en Husqvarna Crosser. Den har ikke turteller, termometer eller bensinmåler. Du får idiotlys når du er på reserven, har lavt oljetrykk, abs'en feiler og innsprøytningen ryker. Du får også 2 triptellere, timeteller og klokke.
Originaleksosen har katalysator i potta som gjør den like varmt som et kjernekraftverk under nedsmeltning. Noen opplever av å ha fått smeltet bakskjermen grunnet dette. Originaleksosen peker direkte mot blinklys bak som gjør at det før eller senere smelter (Samme problem som 690 SMC har hatt i alle år)
Det finnes ikke offisielle Husqvarna fuel maps til ettermarkedeksos (Iallefall ikke på 2016 modellen selv om det er KTM ECU). Det betyr at du må kjøpe Husqvarna sin Akrapovic potte med katalysator for å beholde garantien. Ellers vil motoren går på altfor tynn blanding og kan i værste fall føre til varmgang og skade på motor. Akra potta er svindyr, du må borre i den for å ta ut db killeren men høres veldig bra ut med db killer i og ser råtøff ut på sykkelen. Andre folk driter i garantien og monterer powercommander og kjøper potte fra Wings,Remus,etc
Girkasse har bomgir. Vanligvis imellom 3-4 og 5-6. Det gjelder å være flink med å gire bestemt(Et problem som har fulgt LC4 motoren ganske lenge)
Det er vanlig at motoren bruker olje. Opp til 0.7L per 100 Mil ser Husqvarna på som normalt forbruk, men det er ytterst få som har så drøyt forbruk. Oljeforbruket blir mindre og mindre til man nærmer seg 10k km da man kan forvente at forbruket blir lite etter.
Setet er det hardeste i universet (2017 modellen har et litt bedre sete). Seat Concepts har et ettermarkedsete i Husqvarna fragene som skal være veldig bra hvis du vil bytte.
Gir 1-2 er "limp mode" med "wheelie-sperre" som skal forhindre at man ikke looper sykkelen ved for hardt gasspådrag. Tredje gir er det første giret man får bruke alle kreftene.
En veldig "slapp" innkjøring kan skade motoren, bruk den som normalt under innkjøring og du vil takke deg selv for det.
Dekkene som er montert fra fabrikk er kjempegode.(Michelin ContiAttack SM) De sitter ekstremt godt på veien og du kan stole fullt på de. De er derimot ubrukelige i mye vann og varer omtrent 6k km før de må byttes. Jeg har ikke erfaring med dekkene på enduromodellen.
Ellers så deler sykkelen mye ettermarkedsdeler med 690 SMC og prisen på disse er ikke halvgale. Jeg kjører selv med skidplate ment for SMC'en.
Selv med disse problemene så liker jeg sykkelen veldig godt og vil fint anbefale den til andre som vil prøve seg på Supermoto eller enduro segmentet.
Med full justerbar bak og fremdempere, vekt på 145kg, responsiv motor med 67hk-75hk(41 A2), veldig gode gatedekk og høy fin sitteposisjon så er det en krutttønne av et leketøy.
Hvis du lurer på hva som skal gjøres for å få sykkelen til fulleffekt så er det simpelt. Forhandler mapper om til fulleffekt med autorisasjon fra Husqvarna, så viser du den til veivesenet med papirer fra forhandler. Hvis du ikke er interessert i å følge loven i de 2 årene med A2, så kan du kjøpe ny ECU fra forhandler som har Fulleffektsmap lagt inn som standard. Du kan også kjøpe denne delen fra en kræsjet sykkel på eBay.