Det ser jo ut som det er fullt mulig å tilby både befolkning og industri strømpriser som ikke dikteres av ACER eller andre internasjonale organer? Eller vil "Nei Til EU" nå argumentere med at dette forslaget faller på stengrunn fordi vi ikke kan tilby slike avtaler i Norge?erik m skrev: 06 des 2021, 14:01 Vel, fint med vannvarme til kontinentet, spedd på med enorme vindmølleparker. Men prisen er høy, både for folk som ikke har allverdens råd og på toppen bor i uisolerte gamle hus, og videre for bla.a. norsk aluminiumsindustri som har som sitt store konkurransefortrinn rimelig og rein energitilgang. Noen fakta stpår fast:
ACER bestemmer strømprisene, ikke Norge.
Et europeisk åpent strømmarked betyr at prisene blir like høye i Norge som på kontinentet.
De nye overføringskablene sikrer at vi kan eksportere omtrent all den strøm som i dag og i framtiden produseres i Norge.
Energipakke 4 sikrer at ingen land kan beholde mer enn maksimalt 32% av egenprodusert strøm. Resten er vi forpliktet til å eksportere.
Så lenge vi har EØS-avtalen kan vi ikke endre på disse forholdene. Den mydigheten har vi overgitt til EU.
Når det gjelder "å stå bakerst i køen" er det sånn at dersom vi leverer produkter som andre land ikke kan levere, eller til høyere priser, får vi solgt det. Har vi ikke det, får vi ikke solgt uansett om vi står forrest i køen. Norge eksporterer tre produkter som vi er svært konkurransedyktige på; bortsett fra olje og gass: fisk, trematerialer og aluminium, i tillegg til en rekke andre som hver for seg ikke slår like mye ut på handelsbalansen.
Fortsetter vi med EØS, mister vi aluminium og annen energikrevende industri.
Denne diskusjonen minner til forveksling om den vi hadde for noen år tilbake, da eksporten til Storbritannia var en av hovedgrunnene til at vi ikke måtte si opp EØS-avtalen. Det er mye feilinformasjon rundt disse sakene, der er jeg enig. Men historisk er det EU-tilhengerne som har feilinformert. Det som er sikkert, er at særlig høyere strømpriser enn det vi har i dag, blir katastrofalt for Norge.
https://www.nrk.no/norge/vil-ha-nytt-st ... 1.15759885