Når vi er på hytta kan vi basere oss mye på vedfyring. Det som er dumt er at tross alt mesteparten av tiden ikke er der så kun lunk i rommet som drar strøm men akkumulerer seg når står på 24/7. Så tenkt på både varmepumpe og solceller men hadde egentlig ikke lagt dette inn i budsjettet.
Så slo det meg at trenger jo egentlig ikke noe voldsom kapasitet på solcellesystemet. Liten hytte på 55kvm, enda mindre når trekker fra varmekabler på bad som må stå på litt og soverom hvor dørene er igjen når bortreist så kanskje mer 35kvm som skal holdes lunkent. Hadde det egentlig holdt med et slik kompakt - og rimelig - anlegg bare for å holde lunk i hytta? Kunne jo egentlig bare koblet én ovn i stua til solcelleanlegget så ikke noe bal med å integrere i resten av strømnettet eller noe (og ikke behov for dyr elektriker?).
Da kunne denne ovnen stått på typisk 12gr men at har en annen ovn på det ordinære nettet på 10gr slik at om solcellesystemet sviktet eller det er så kaldt/lite sol/knapp kapasitet på solcelleanlegget at ikke den første ovnen klarer å holde varmen. Men selv da vil solcellepanelet stå for mye av oppvarmingen, den andre tar bare toppen.
Så poenget er lav investeringskostnad til hardware og installasjon men som likevel klarer å gjøre mye av jobben med å holde lunk i hytta når ikke er der. Noe brist i logikken (ikke så sterk ifht elektriske installasjoner)? Ikke sjekket så mye alternativer men i prinsippet noe SLIKT.
