Hvordan utfører dere bruktkjøp fra privatpersoner.

Om motorsykler generelt, MC-nyheter, kjøreopplæring, MC i media osv. osv.
Svar
SilverSmurfer
Innlegg: 981
Registrert: 21 mai 2020, 21:02
Motorsykkelen din: Honda Forza 350

Hvordan utfører dere bruktkjøp fra privatpersoner.

Legg inn av SilverSmurfer »

Spørsmål i tittelen. Hvordan gjennomfører dere bruktkjøpet i praksis?

Med tanke på elektronisk kontrakt, betaling og overføring av eierskapet?

Samt heftelser, noen som vet hva man kan gjøre dersom det skulle dukke opp heftelser i etterkant? Feks lån tatt opp samme dag?

Brukeravatar
pekle
Innlegg: 650
Registrert: 19 aug 2018, 19:18
Motorsykkelen din: No FUD

Re: Hvordan utfører dere bruktkjøp fra privatpersoner.

Legg inn av pekle »

Brukte finn sin betalingsløsning sist. Funka greit det. Vanskelig å gardere seg 100% mot folk som virkelig går inn for å tuske.

Tom Færøvig
Innlegg: 42
Registrert: 19 jun 2021, 12:27
Motorsykkelen din: Honda cb500X -21 NAF medl.
Bosted: Kristiansand

Re: Hvordan utfører dere bruktkjøp fra privatpersoner.

Legg inn av Tom Færøvig »

Ja,jeg brukte også Finn sin løsning på nett ved salg av MC. Sikkert og greit. Betalingsløsningen som er innbakt her er bare super. Da holder Finn pengene litt i "hvelvet" til alt er godkjent av begge parter. ;-)

kaLARSnikov
Innlegg: 379
Registrert: 22 jul 2020, 13:31
Motorsykkelen din: '20 Tiger 900 Rally Pro
Bosted: Østfold

Re: Hvordan utfører dere bruktkjøp fra privatpersoner.

Legg inn av kaLARSnikov »

Overføring av eierskapet gjøres via salgsprosessen på hjemmesidene til Vegvesenet. Betaling har jeg gjort på Vipps og kontrakt har jeg ikke brydd meg med, men så har mine privatkjøp også vært relativt rimelige sykler (under 50 000,- per stykk). Ved større beløp vil kanskje Vipps-gebyret bli mer betydelig, og man vil kanskje også føle mer behov for en kontrakt (jeg hadde også en god magefølelse ved mine kjøp).

Vedrørende heftelser så skal det vel godt gjøres at disse dukker opp i etterkant? Heftelser stammer fra at kjøretøyet er kjøpt med lån hvor det er pant i kjøretøyet. Jeg vil tippe at dette registreres opp rimelig kjapt, men du ser jo også dateringen av nåværende status når du sjekker heftelser på et kjøretøy. På samme sted kan du også bestille en pantattest som beviser at du handlet i tro om at kjøretøyet var fritt for heftelser ved overtakelse, som jeg vil tro kan være nyttig i en eventuell sak i ettertid.

Brukeravatar
Audi Mannen
Innlegg: 872
Registrert: 23 mai 2017, 14:13
Motorsykkelen din: Yamaha XJR 1300
Bosted: Kristiansund

Re: Hvordan utfører dere bruktkjøp fra privatpersoner.

Legg inn av Audi Mannen »

Kjøpt og solgt mange biler og sykler opp gjennom årene privat. Finn.no sin løsning som flere her sier fungerer bra. I tillegg er det greit å gjøre slikt på dagtid mens bankene gjør transaksjoner slik at man kan se pengene komme og få det bekreftet dersom man bruker kun bankoverføring.
I tillegg gjør jeg en "due dilligence" på kjøper/selger slik at jeg har et godt bilde på hvem det er og litt tanker rundt det. Det har seg slik at jeg ved minst 2 anledninger har valgt å avstå fra både salg og kjøp pga. noe tvilsomt nettfunn på den aktuelle motpart. Det kan være noe man finner på facebook som sier noe om hvilken karakter personene er eller uttalelser på andre nettsted. Det er min fulle rett som den ene parten. Så lenge det ikke er signert noe dokument kan man trekke seg.
Yamaha XJR 1300

Brukeravatar
Gammelsmurfen
Innlegg: 1692
Registrert: 09 nov 2020, 19:05
Motorsykkelen din: BMW F850GS Rally 2022

Re: Hvordan utfører dere bruktkjøp fra privatpersoner.

Legg inn av Gammelsmurfen »

Har brukt den via finn et de par siste gangene, men i et av tilfellene fylte vi også inn Naf sin kontrakt.
Den henter info om kjøretøyet basert på enten reg-nummer og/eller finn-kode.
https://kjopekontrakt.naf.no/
Står det krysset av på at selger garanterer at kjøretøyet er fri for heftelser ved overtagelse, så er man nok rimelig trygg juridisk sett om sannheten skulle være annerledes.
Nå må man også kontakte forsikringsselskapet og forsikre kjøretøyet/betale trafikk-forsikring til staten før man i det hele tatt får omregistrert kjøretøyet så fremt det er privat-kjøp.

xavi0n
Innlegg: 506
Registrert: 28 feb 2021, 12:45
Motorsykkelen din: 2012 yamaha fz8, 2015 Suzuki vstrom 1000

Re: Hvordan utfører dere bruktkjøp fra privatpersoner.

Legg inn av xavi0n »

Når jeg kjøpte min sykkel i vår gjorde jeg det både usett og uprøvd.
Snakket lenge med selger og fikk et bra intrykk. Googlet litt rundt for å se hvem denne personen var.
Å siden kjøpet ble utført noe tid før jeg fikk tak i transport be kontrakt underskrevet og sykkel betalt mens den ennå sto hos selger.
I værste fall da så har man både en bindende kontrakt og alt på stell om det skal vise seg at selger prøver å lure deg, og da har man en OK sjanse for å få penger tilbake.
Men som sagt over så har jeg også før avstått fra både kjøp og salg etter å ha sjekket hvem vedkommende er.
Enten fordi jeg hører rykter om at det alltid er noe tull, noe er for godt til å være sant, eller når man sjekker opp personen så er det lite å finne( helt ny FB eller opplysinger som ikke stemmer)
If you gonna be dumb you gotta be tough

kgjersda
Innlegg: 671
Registrert: 24 apr 2017, 11:58
Motorsykkelen din: .
Bosted: Ukraina

Re: Hvordan utfører dere bruktkjøp fra privatpersoner.

Legg inn av kgjersda »

Sist kjøp av sykkel var usett og uprøvd på den andre siden av landet. Fikk godt inntrykk av selger etter noen samtaler.

Her var det snakk om en ganske rimelig sykkel, men jeg sendte av gårde pengene via vipps uten bange anelser.

Online
Brukeravatar
dypen
Innlegg: 7149
Registrert: 28 mai 2018, 20:55
Motorsykkelen din: R1250GSA
Bosted: Lillestrøm

Re: Hvordan utfører dere bruktkjøp fra privatpersoner.

Legg inn av dypen »

Har hatt kjøreplan for fremgangsmåte ved kjøp / salg av kjøretøy. Begge parter er enige om hva som følger med samt pris.

1. Kjøpekontrakt, foretrekker signering digitalt begge parter.

2. Betaling bank med hasteoverføring evt Vipps i henhold til kontrakt.

3. Salgsmelding med omregistrering digitalt, forsikring og eu-kontroll må være på plass for å fullføre.

Seanse som bestandig dukker opp om du er kjøper eller selger, skal du selge vil du helst ha penger på konto før du signerer salgsmelding / omregistrering. Er du kjøper ønsker du kjøretøyet omregistrert før du overfører betaling. Hva er beste løsning for begge parter her ?

Ved mitt siste kjøp hadde jeg forberedt meg på en rask salgsprosess og var veldig komfortabel med selger etter å ha møtt vedkommende samt besiktigelse kjøretøyet hjemme hos selger. Bestemte meg for kjøp, hadde forsikring i orden og beskrev for selger salgsprosess med ønske om finn.no digital kontrakt.

Etter over tre timer med venting på at selger skulle ha kontrakt klar dukket det opp en kontraktsform jeg ikke hadde sett før med bruk av bank ID for signering. Signerte etter å ha gått gjennom kontrakt. Tok hastebetaling i henhold til kontrakt og sendte kvittering på overførsel pdf som er en bekreftelse fra banken på oppgjør og ikke noe jeg kan reversere. Venter spent på sms fra vegvesen.no for signering av salgsmelding som uteblir. Får da melding fra selger som vil ta kontakt med banken for å bekrefte beløpet. Salgsmelding / omregistrering ble da utført første åpningsdag for banken og ikke helt som jeg hadde tenkt.

Har tidligere hatt salg gjennom Gjensidige sin digitale løsning hvor oppgjøret er lån gjennom samme selskap, alt var veldig bra hvor selger og kjøper utførte alle trinn på hver sin mobiltelefon. Finner ikke løsningen på deres nettsider i dag, det er fem år siden salget ble gjennomført.

Ser finn.no har samme løsning med betaling via finn.no som sitter på betaling til alle trinn er utført, skal testes ved første salg / kjøp :)

https://www.finn.no/motor/artikler/aktu ... -bilhandel
dypen :thumleft "You can never escape the FOG (Fast Old Guys)" "MC Logg"
Tempo Swing 150, Monark Maraton ILO Piano 50, Tempo Comet 60 +++ Suzuki AS 50, Yamaha LS2 100 første, Yamaha LS2 100 andre, Yamaha RS 100, Kawasaki Mach III H1 500, Honda CB750 Four K2, Kawasaki Z1000, Yamaha XT500, Baotian BT50QT, Chang Jiang 750 M1S sidevogn, Honda CB500X, KTM 1050 Adventure, Yamaha YZF-R1 5JJ, KTM 1290 Super Adventure S, Honda XL700VA Transalp, Kawasaki KZ900-A4, Kawasaki Z1A 900, BMW K1600GT, Yamaha XS500D 1H2, BMW R 1250 GS Adventure, Kawasaki GPX750R F1, Honda ST1100AX Pan European

SilverSmurfer
Innlegg: 981
Registrert: 21 mai 2020, 21:02
Motorsykkelen din: Honda Forza 350

Re: Hvordan utfører dere bruktkjøp fra privatpersoner.

Legg inn av SilverSmurfer »

Velger i dette tilfellet å bruke bankoverføring innad i samme bank. Siden begge har konto tilgjengelig i DNB går det an å overføre hele beløpet umiddelbart, uten forsinkelse.

Online
Brukeravatar
dypen
Innlegg: 7149
Registrert: 28 mai 2018, 20:55
Motorsykkelen din: R1250GSA
Bosted: Lillestrøm

Re: Hvordan utfører dere bruktkjøp fra privatpersoner.

Legg inn av dypen »

Ja hvis begge har samme bank kan hasteoverføring vises i motparts bank med en gang, det vil jeg tro gjelder alle banker. Har selv ikke opplevd at begge har samme bank enda.
dypen :thumleft "You can never escape the FOG (Fast Old Guys)" "MC Logg"
Tempo Swing 150, Monark Maraton ILO Piano 50, Tempo Comet 60 +++ Suzuki AS 50, Yamaha LS2 100 første, Yamaha LS2 100 andre, Yamaha RS 100, Kawasaki Mach III H1 500, Honda CB750 Four K2, Kawasaki Z1000, Yamaha XT500, Baotian BT50QT, Chang Jiang 750 M1S sidevogn, Honda CB500X, KTM 1050 Adventure, Yamaha YZF-R1 5JJ, KTM 1290 Super Adventure S, Honda XL700VA Transalp, Kawasaki KZ900-A4, Kawasaki Z1A 900, BMW K1600GT, Yamaha XS500D 1H2, BMW R 1250 GS Adventure, Kawasaki GPX750R F1, Honda ST1100AX Pan European

Brukeravatar
Bjerknez
Innlegg: 24656
Registrert: 06 aug 2013, 00:59
Motorsykkelen din: Har ikke MC lenger...
Bosted: Fredrikstad
Kontakt:

Re: Hvordan utfører dere bruktkjøp fra privatpersoner.

Legg inn av Bjerknez »

Jeg skal være ærlig å si at dette er også noe jeg synes er litt vanskelig. Kanskje fordi jeg kun ved EN annledning har solgt et kjøretøy privat og det var min forrige sykkel. Jeg synes prosessen var litt innviklet og spesielt de gangene det er heftelser på kjøretøyet.

Det finnes oppskrifter for hvordan dette gjøres på nett, men jeg føler likevel det nesten ikke er mulig å helgardere seg helt fra dem som ønsker å lure deg. Spesielt hvis man ikke er helt vant til slikt fra før.

Heldigvis var han som kjøpte min sykkel veldig ordentlig og nøye samt veldig oppegående. Man merker jo fort når folk er seriøse. Vertfall jeg. Det var på en måte han som tok føringen gjennom salget og jeg var ærlig på at dette var første gang jeg gjorde noe slikt. Hele prosessen gikk helt knirkefritt.

Så kunnskap er makt er min mening. Merker at jeg må sette meg inn i dette en gang for alle, i en alder av 45 år... :redface

Online
Brukeravatar
dypen
Innlegg: 7149
Registrert: 28 mai 2018, 20:55
Motorsykkelen din: R1250GSA
Bosted: Lillestrøm

Re: Hvordan utfører dere bruktkjøp fra privatpersoner.

Legg inn av dypen »

Er det heftelser på kjøretøyet vil jeg ha kontakt med pantehaver for å betale direkte til bank / finansieringsselskap med bekreftelse tilbake om sletting av pant ved innbetaling. Selve oppføringer tar litt tid å få fjernet så derfor viktig å få skriftlig bekreftelse ved innbetaling.
dypen :thumleft "You can never escape the FOG (Fast Old Guys)" "MC Logg"
Tempo Swing 150, Monark Maraton ILO Piano 50, Tempo Comet 60 +++ Suzuki AS 50, Yamaha LS2 100 første, Yamaha LS2 100 andre, Yamaha RS 100, Kawasaki Mach III H1 500, Honda CB750 Four K2, Kawasaki Z1000, Yamaha XT500, Baotian BT50QT, Chang Jiang 750 M1S sidevogn, Honda CB500X, KTM 1050 Adventure, Yamaha YZF-R1 5JJ, KTM 1290 Super Adventure S, Honda XL700VA Transalp, Kawasaki KZ900-A4, Kawasaki Z1A 900, BMW K1600GT, Yamaha XS500D 1H2, BMW R 1250 GS Adventure, Kawasaki GPX750R F1, Honda ST1100AX Pan European

BjørnSover
Innlegg: 452
Registrert: 01 des 2020, 21:34
Motorsykkelen din: BMW R1200GSA 2018
Bosted: Stavanger

Re: Hvordan utfører dere bruktkjøp fra privatpersoner.

Legg inn av BjørnSover »

Hvis det er heftelser, har jeg som kjøper fått bekreftelse fra f.eks santander om hva det koster å slette heftelse, og trukket det beløpet av kjøpspris (selvfølgelig i forståelse med selger og beløp notert i kontrakt). Straksoverføringer fungerer også. Selv om pengene ikke er tilgjengelig på konto, kan kjøper ikke slette betaling.

Tom Færøvig
Innlegg: 42
Registrert: 19 jun 2021, 12:27
Motorsykkelen din: Honda cb500X -21 NAF medl.
Bosted: Kristiansand

Re: Hvordan utfører dere bruktkjøp fra privatpersoner.

Legg inn av Tom Færøvig »

Jeg tenker at salg og kjøp av MC er mer enn bare pengeoverføring. Er man usikker, bør man bruke "pakkeløsninger" a la Finn, Santanderetc.
Da har man "ryggen fri" og sover godt om natta. Noen sover vel godt, håkke som ;-)

E_S
Innlegg: 37
Registrert: 13 jun 2021, 22:24
Motorsykkelen din: 2010 Suzuki GSR 600

Re: Hvordan utfører dere bruktkjøp fra privatpersoner.

Legg inn av E_S »

Om det er heftelser, betal ALDRI hele beløpet rett til selger. Ta alltid kontakt med panthaver, få restbeløp, betal inn dette og resten til selger, selvfølgelig i dialog med selger. Man skal aldri stole på selgere som "lover å slette heftelsen ved salg".
"Arguing with an engineer is like wrestling with a pig in the mud; after a while you realize the pig is enjoying it."

Myshild
Innlegg: 37
Registrert: 24 jul 2023, 10:07
Motorsykkelen din: Harley-Davidson Sportster XL1200X Forty Eight 2011

Re: Hvordan utfører dere bruktkjøp fra privatpersoner.

Legg inn av Myshild »

Hvor lang tid tar hele den prosessen med forsikring, omregistrering, overføring av penger(om jeg har alt på egen konto, og ikke skal låne)

Tenker påom jeg drar langveis for å se på/kjøpe mc...kan prosessen gjennomføres i løpet av noen timer mens jeg er hos selger? Sånn at jeg kan ta med meg sykkelen når jeg drar?

Online
Brukeravatar
AJ
Administrator
Innlegg: 39864
Registrert: 30 sep 2006, 18:46
Motorsykkelen din: KTM 1290 SA S, ('18), Moto Guzzi v7 850 Special 100 year Anniversary
Bosted: Lunner på Hadeland
Kontakt:

Re: Hvordan utfører dere bruktkjøp fra privatpersoner.

Legg inn av AJ »

Myshild skrev: 02 aug 2023, 09:34 Hvor lang tid tar hele den prosessen med forsikring, omregistrering, overføring av penger(om jeg har alt på egen konto, og ikke skal låne)

Tenker påom jeg drar langveis for å se på/kjøpe mc...kan prosessen gjennomføres i løpet av noen timer mens jeg er hos selger? Sånn at jeg kan ta med meg sykkelen når jeg drar?
Har gjennom hele salgs- og kjøpsprosessen på stedet, inkl. registering, en gang da jeg solgte en bil.
Og sammen med en annen motorsyklist som gjorde det samme og dro fra selger med sykkelen registrert på seg.
Med Bank-ID ordner alt seg :)

Hele greia tar ikke lange tiden.
_________________________________________________________________________
De som ønsker å bidra økonomisk til driften av forumet kan benytte et av alternativene her.
BildeBilde

mibo
Innlegg: 3
Registrert: 22 aug 2022, 19:41
Motorsykkelen din: Husqvarna Nuda 900R 2013
Bosted: Stavanger og Sandvika

Re: Hvordan utfører dere bruktkjøp fra privatpersoner.

Legg inn av mibo »

Myshild skrev: 02 aug 2023, 09:34 Hvor lang tid tar hele den prosessen med forsikring, omregistrering, overføring av penger(om jeg har alt på egen konto, og ikke skal låne)

kan prosessen gjennomføres i løpet av noen timer mens jeg er hos selger? Sånn at jeg kan ta med meg sykkelen når jeg drar?
Hei Myshild,
Prosessen tar ikke lang tid. Ha med bankID og mobil og les deg litt opp på linkene under. Jeg brukte selv ca 30-60 min på papirprosessen og det var min første gang. Du kan gjøre dette raskt, enkelt og digitalt via SVV eller NAF. Her står prosessen forklart ganske bra:
https://www.vegvesen.no/kjoretoy/kjop-o ... og-selger/
https://www.vegvesen.no/kjoretoy/kjop-o ... gsmelding/
https://www.vegvesen.no/kjoretoy/kjop-o ... istrering/
https://nye.naf.no/kjop-og-salg/salg-av ... kt-for-bil

Når det gjelder betaling, så brukte jeg straksbetaling (tjeneste som banken tilbyr). Da får selger pengene på konto umiddelbart, også i helger og helligdager. Man betaler et lite gebyr på dette. Antar straksbetaling er det som er mest normalt ved bruktkjøp av større verdier. Alternativet er jo at man må vente noen timer på bankenes transaksjonstidspunkter og da kan fort timene fly dersom selger skal ha pengene på konto før man drar avgårde med sykkel.

MB

Online
Brukeravatar
dypen
Innlegg: 7149
Registrert: 28 mai 2018, 20:55
Motorsykkelen din: R1250GSA
Bosted: Lillestrøm

Re: Hvordan utfører dere bruktkjøp fra privatpersoner.

Legg inn av dypen »

Som nevnt med bankID ordner du alt, men for å få omregistrert må du ha aktiv forsikring på kjøretøyet du ønsker å kjøpe samt vognkort på deg (vognkort midlertidig utstedes ved omregistrering digitalt).

Forsikring kan ordnes i forkant evt på flere kjøretøy hvis du ønsker å utføre kjøp på helgedager og skal se på flere kjøretøy.

Selv om du ønsker å gjøre kjøp i vanlig åpningstid kan det by på problemer å komme i kontakt med forsikringa sån på sparket så jeg ordner forsikring i forkant gjerne på flere og det koster ingen ting, bare den du aktiverer ved omregistrering. Lykke til :thumleft
dypen :thumleft "You can never escape the FOG (Fast Old Guys)" "MC Logg"
Tempo Swing 150, Monark Maraton ILO Piano 50, Tempo Comet 60 +++ Suzuki AS 50, Yamaha LS2 100 første, Yamaha LS2 100 andre, Yamaha RS 100, Kawasaki Mach III H1 500, Honda CB750 Four K2, Kawasaki Z1000, Yamaha XT500, Baotian BT50QT, Chang Jiang 750 M1S sidevogn, Honda CB500X, KTM 1050 Adventure, Yamaha YZF-R1 5JJ, KTM 1290 Super Adventure S, Honda XL700VA Transalp, Kawasaki KZ900-A4, Kawasaki Z1A 900, BMW K1600GT, Yamaha XS500D 1H2, BMW R 1250 GS Adventure, Kawasaki GPX750R F1, Honda ST1100AX Pan European

Brukeravatar
Nomade
Innlegg: 697
Registrert: 17 jul 2016, 13:40
Motorsykkelen din: Honda NC750XD
Bosted: Oslo

Re: Hvordan utfører dere bruktkjøp fra privatpersoner.

Legg inn av Nomade »

Jeg anbefaler Smidig handel funksjonen med Finn, koster litt penger. Men det er en stor trygghet for begge parter, betaling/mottak av penger gebyrfritt med Vipps.

Online
Brukeravatar
dypen
Innlegg: 7149
Registrert: 28 mai 2018, 20:55
Motorsykkelen din: R1250GSA
Bosted: Lillestrøm

Re: Hvordan utfører dere bruktkjøp fra privatpersoner.

Legg inn av dypen »

Jeg er enig, men det betinger att selger er villig til å bruke funksjonen da det blir en del penger hvis du kjøper en dyr sykkel. Uansett må du vel aktivere forsikring eller kanskje du kan velge «prøve» forsikring i x antall dager så du får gjennomført handel …
dypen :thumleft "You can never escape the FOG (Fast Old Guys)" "MC Logg"
Tempo Swing 150, Monark Maraton ILO Piano 50, Tempo Comet 60 +++ Suzuki AS 50, Yamaha LS2 100 første, Yamaha LS2 100 andre, Yamaha RS 100, Kawasaki Mach III H1 500, Honda CB750 Four K2, Kawasaki Z1000, Yamaha XT500, Baotian BT50QT, Chang Jiang 750 M1S sidevogn, Honda CB500X, KTM 1050 Adventure, Yamaha YZF-R1 5JJ, KTM 1290 Super Adventure S, Honda XL700VA Transalp, Kawasaki KZ900-A4, Kawasaki Z1A 900, BMW K1600GT, Yamaha XS500D 1H2, BMW R 1250 GS Adventure, Kawasaki GPX750R F1, Honda ST1100AX Pan European

kaLARSnikov
Innlegg: 379
Registrert: 22 jul 2020, 13:31
Motorsykkelen din: '20 Tiger 900 Rally Pro
Bosted: Østfold

Re: Hvordan utfører dere bruktkjøp fra privatpersoner.

Legg inn av kaLARSnikov »

Myshild skrev: 02 aug 2023, 09:34 Hvor lang tid tar hele den prosessen med forsikring, omregistrering, overføring av penger(om jeg har alt på egen konto, og ikke skal låne)

Tenker påom jeg drar langveis for å se på/kjøpe mc...kan prosessen gjennomføres i løpet av noen timer mens jeg er hos selger? Sånn at jeg kan ta med meg sykkelen når jeg drar?
Veldig fort gjort i disse dager, er i alle fall min erfaring. Har aldri 100% planlagt kjøpt på forhånd når jeg har reist for å se på kjøretøy (både biler og sykler), men i de tilfellene det blir kjøp så er det unnagjort på rundt fem minutter. Litt mer om selger vil skrive kontrakt.

Eierskifte settes i gang via nett som selger gjerne har på mobilen eller i verste fall på en PC i nærheten. Godkjennes på mobilen ved å gå inn på link i SMS fra Vegvesenet. Omregistreringsavgift betales i samme slengen. Forsikring har jeg alltid bestilt på nett (Gjensidige) og den aktiveres utmiddelbart. Midlertidig vognkort lastes ned fra Vegvesenet slik at man kan kjøre lovlig frem til nytt vognkort kommer i posten. Betaling via Vipps (koster noen hundrelapper ved større beløp, men det er veldig lettvint og selger får bekreftelse på betaling umiddelbart).

Om du har forsikring hos et annet selskap så er vel det eneste punkt jeg ville undersøkt først, i tilfelle noen faktisk krever at man tar kontakt med et menneske innenfor åpningstider...

Myshild
Innlegg: 37
Registrert: 24 jul 2023, 10:07
Motorsykkelen din: Harley-Davidson Sportster XL1200X Forty Eight 2011

Re: Hvordan utfører dere bruktkjøp fra privatpersoner.

Legg inn av Myshild »

Hvis jeg bruker Finn og Smidig MC-handel, hvordan kan jeg sikre at heftelser faktisk blir slettet?

I Finn.no sin betalingsløsning skal hele beløpet overføres selger sånn jeg skjønner det (via vipps). Ser det er andre råd her oppi tråden om at kjøper overfører direkte til panthaver.....

Går ut fra at det er en klausul i standardkontrakten på Finn(utarbeidet av Forbrukerrådet) at heftelser skal slettes.

Online
Brukeravatar
dypen
Innlegg: 7149
Registrert: 28 mai 2018, 20:55
Motorsykkelen din: R1250GSA
Bosted: Lillestrøm

Re: Hvordan utfører dere bruktkjøp fra privatpersoner.

Legg inn av dypen »

Akkurat nå ligger det 383 mc annonser på finn.no merket med Smidig MC-handel og mange har heftelser av de dyreste syklene.
https://www.finn.no/mc/all/search.html? ... PRICE_DESC

I finn.no sin markedsføring av Smidig MC-handel er ikke heftelser på mc nevnt med ett ord, chat tjenesten kommer heller ikke med svar.

Så slik jeg ser det kan du ikke bruke Smidig MC-handel når det er registrert heftelser på mc, for å være 100% sikker ved kjøp av mc må betaling skje direkte til pantehaver (bank finansselskap) hvor overskytende blir utbetalt til selger.

Skal du følge anbefalt råd ved heftelse på mc kan du ikke bruke Smidig MC-handel slik jeg ser det … I tilfelle det er riktig skulle det ikke være mulig for selger å velge tjenesten Smidig MC-handel for mc med heftelse på finn.no

Her er NAF sine anbefalinger:
Hva gjør du om det er heftelse på bilen?

Dersom det er registrert en heftelse på bilen, bør du som kjøper, i samarbeid med selger, gjøre følgende:

Skaffe en bekreftelse fra finansieringsinstitusjonen eller banken på størrelsen til lånet inklusiv renter og omkostninger, samt at gjelden vil bli slettet ved innløsning av lånet.

Beløpet som angis bør kjøperen betale direkte til kreditor (bank, finansieringsselskap etc), og resten av kjøpesummen til selger.

Det anbefales å få oppgjørsmåten nedtegnet i kontrakten.
dypen :thumleft "You can never escape the FOG (Fast Old Guys)" "MC Logg"
Tempo Swing 150, Monark Maraton ILO Piano 50, Tempo Comet 60 +++ Suzuki AS 50, Yamaha LS2 100 første, Yamaha LS2 100 andre, Yamaha RS 100, Kawasaki Mach III H1 500, Honda CB750 Four K2, Kawasaki Z1000, Yamaha XT500, Baotian BT50QT, Chang Jiang 750 M1S sidevogn, Honda CB500X, KTM 1050 Adventure, Yamaha YZF-R1 5JJ, KTM 1290 Super Adventure S, Honda XL700VA Transalp, Kawasaki KZ900-A4, Kawasaki Z1A 900, BMW K1600GT, Yamaha XS500D 1H2, BMW R 1250 GS Adventure, Kawasaki GPX750R F1, Honda ST1100AX Pan European

Svar