MC-ulykker
-
- Innlegg: 7935
- Registrert: 06 nov 2008, 22:42
- Motorsykkelen din: flere -til div kjøring.
- Bosted: Tranby
Re: MC-ulykker
40-50kmh på mc min er ikke værre enn samme fart på pedalstativet mitt...fullt utstyr på tråkkopeden også? like stor fare for å bli kjørt ned med denne.Nei litt risiko er jeg villig å ta.
当有疑问时踢你的敌人在生殖器上,你可以道歉后
Re: MC-ulykker
Duville: Poenget mitt var at turen min også var en "kjapp liten tur på butikken". Der stopper den direkte sammenlikningen. Jeg kjørte selvsagt mer enn i 50, men antydningen din om at jeg dro på til turtallssperren - en tøvete sammenlikning - "kjørte som en 18-åring" o.l., blir bare dum. Poenget mitt står - hvis du føler deg "truffet" eller "sammenliknet" så er det synd, for poenget mitt var ikke annet enn nettopp det jeg skrev.
- SheDevil
- Innlegg: 1910
- Registrert: 19 des 2008, 06:37
- Motorsykkelen din: Honda VFR 750F
- Bosted: Sør-Trøndelag
Re: MC-ulykker
Denne artikkelen http://www.bikeport.no/article.php?id=2683&p= kan kanskje være i "skuddet" for tiden.
Har du "farge" på din hjelm?
For min egen del er minhjelm blank svart, min neste hjelm blir nok noe med mønster på tror jeg, men ikke gul...
Har du "farge" på din hjelm?
For min egen del er minhjelm blank svart, min neste hjelm blir nok noe med mønster på tror jeg, men ikke gul...
2013: Ca 400 mil
2012: ca 2600 mil
2011: ca 45 mil m CBR'n, VFR'n ca 1700 mil
2010: ca 2300 mil
2009: ca 1700 mil
2008: ca 3 300 mil
2012: ca 2600 mil
2011: ca 45 mil m CBR'n, VFR'n ca 1700 mil
2010: ca 2300 mil
2009: ca 1700 mil
2008: ca 3 300 mil
Re: MC-ulykker
Jeg velger gjerne en gul hjelm når jeg kjøper meg ny...tror neppe vi syntes dårligere med en slik hjelm. Så hvorfor ikke?cbrdama skrev:Denne artikkelen http://www.bikeport.no/article.php?id=2683&p= kan kanskje være i "skuddet" for tiden.
Har du "farge" på din hjelm?
For min egen del er minhjelm blank svart, min neste hjelm blir nok noe med mønster på tror jeg, men ikke gul...
Re: MC-ulykker
Har gul hjelm og gul airbagvest, men blir likevel ofte ikke sett.
Men igår ble jeg sett, hadde parkert sykkelen og sto sammen med noen andre og så på en bil. Hadde på meg en gul og svart Bullfighterjakke da det kom en mopedust hvinende, på en tydeligvis en trimmet mototorsag. Han slapp gassen temmelig kvikt da han så meg og lunket pent forbi. To av de jeg sto sammen med er tidligere politi og de lo godt.
Men igår ble jeg sett, hadde parkert sykkelen og sto sammen med noen andre og så på en bil. Hadde på meg en gul og svart Bullfighterjakke da det kom en mopedust hvinende, på en tydeligvis en trimmet mototorsag. Han slapp gassen temmelig kvikt da han så meg og lunket pent forbi. To av de jeg sto sammen med er tidligere politi og de lo godt.

Re: MC-ulykker
Deretter var det kast i kast i kast, gjennom svingen, over en bred grøft til jeg stoppet på en sykkelsti på andre siden. Sykkelen fortsatte rett frem og ned en bratt skråning, til den stoppet på en slette nedenfor.frankh skrev:Duville: Poenget mitt var at turen min også var en "kjapp liten tur på butikken". Der stopper den direkte sammenlikningen. Jeg kjørte selvsagt mer enn i 50, men antydningen din om at jeg dro på til turtallssperren - en tøvete sammenlikning - "kjørte som en 18-åring" o.l., blir bare dum. Poenget mitt står - hvis du føler deg "truffet" eller "sammenliknet" så er det synd, for poenget mitt var ikke annet enn nettopp det jeg skrev.
OK, du dro ikke på til turtallssperren satte inn. Hva du gjorde er forsåvidt ikke så viktig. Din beskrivelsen av hendelsesforløp og resultat og din tanke gjennom hodet under prosessen, kan vel, når det fortelles videre, tolkes slik at dette er i overkant av hvordan en forsiktig tur til butikken på lavt turtall med en touringsykkel/costum i 50 med redusert sikkerhetsutstyr vil fortone seg. Beklager at dine uttalelser ble trukket for langt i forhold til hva du mente.
Sikkerhetsutstyr
Det er en sak som er sikkert og det er at hjelm er påbudt heldigvis. Ut over dette er det frivillig hva man har på seg. Slik bør det også være. Litt frihet må vi ha i dette samfunnet. Det kan ikke være slik at samfunnet skal styre alle aspekter i det vi holder på med. Dette kommer til å skje dersom ikke noen tar til motmæle på det som skjer. Det har jo blitt slik at - vi kan gjerne lage en lov dersom noen ønsker det, ref refleksvest - i stedet for at det lages en lov dersom det er eneste måten vi kan få til noe på en forsvarlig måte og dersom det har en dokumentert hensikt. Spesiellt den siste oversees glatt av de som styrer nå. Alt kan forskriftsmessig bestemmes og dersom vi ikke gjør slik Jens og Kristin har sagt så er det bøter og forelegg som gjelder.
- Dexter
- Innlegg: 3348
- Registrert: 22 des 2009, 18:29
- Motorsykkelen din: Honda NC750X DCT
- Bosted: Kongsberg
Re: MC-ulykker
Jeg kjører til jobb (ca. 400m) uten fullt utstyr, jeg kjører da med hjelm og hansker + den eviggrønne uniformen min da. Tar svært sjelden så korte turer som til butikken, men det har hendt at jeg har tatt en "nedkjølings-luftetur" uten alt utstyr bare for å cruise gjennom byen og så hjem igjen.
Det er det samme for skylda hvem som har den...
- Erling
- Innlegg: 283
- Registrert: 01 jun 2009, 23:46
- Motorsykkelen din: GT750j og GSX 1400K2
- Bosted: Drammen
- Kontakt:
Re: MC-ulykker
helt enig!Duville skrev: ... Ut over dette er det frivillig hva man har på seg. Slik bør det også være.
Litt frihet må vi ha i dette samfunnet. Det kan ikke være slik at samfunnet skal styre alle aspekter i det vi holder på med.
Dette kommer til å skje dersom ikke noen tar til motmæle på det som skjer.
Det har jo blitt slik at - vi kan gjerne lage en lov dersom noen ønsker det, ref refleksvest - i stedet for at det lages en lov dersom det er eneste måten vi kan få til noe på en forsvarlig måte og dersom det har en dokumentert hensikt. Spesiellt den siste oversees glatt av de som styrer nå. Alt kan forskriftsmessig bestemmes og dersom vi ikke gjør slik Jens og Kristin har sagt så er det bøter og forelegg som gjelder.

Frihet under ansvar er ett absolutt krav fra mitt ståsted her på Berget!
Den snikinnføringa av alle mulige bestemmelser, som Regulering- og Formyndersamfunnet (les Sosialistene) prakker på oss pliktoppfyllende stakkars borgere, er ille.
Byråkrat-Staten vil kvele oss, omsider.

ps.. det med denne kjøretøydiskusjonen, som jeg uten hensikt startet på forrige side i denne tråden, var poenget at noen får en falsk tryggehet og tror de er usårlige, der de står i "rustningen " sin . Jeg har det slik ihvertfall, da jeg har på ryggskinne. Og da trur jeg at det gjelder flere ds.
Sist redigert av Erling den 14 jul 2010, 09:41, redigert 3 ganger totalt.
Garasje status:
1972 model, Suzuki GT750j i fargen Candy Lavendel
2002 model, Suzuki GSX1400 K2 i fargen hvit og blå.
Anbefalte linker; http://classicsuzuki.no, http://nmcu.org/ og http://www.mctc.cc/
1972 model, Suzuki GT750j i fargen Candy Lavendel
2002 model, Suzuki GSX1400 K2 i fargen hvit og blå.
Anbefalte linker; http://classicsuzuki.no, http://nmcu.org/ og http://www.mctc.cc/
- Intruder
- Innlegg: 8271
- Registrert: 08 des 2008, 10:44
- Motorsykkelen din: 1992 Intruder 750
- Bosted: Brumunddal
Re: MC-ulykker
Så sant som det er skrevet,vi ER på en måte barnepiker....Rottenikken skrev:..opplevde en veldig lik situasjon som sistnevnte og selvfølgelig tragiske ulykke, for et par år siden.
Vi var to sykler på tur, jeg først, vi tok igjen tre biler , og ville forbi. Helt greit så langt, men så oppdaget jeg at den første bilen sakket av litt mens vi lå på siden av bil nr 3, da kom bremseberedskapen. Det neste som skjedde var at bil nr. 1 svingte til venstre og binket omtrent samtidig. Da ble det jo full brems, bilisten oppdaget også meg og bremset han også
kompisen min bak meg holdt nesten på å kjøre på meg.
Det ende opp litt pussig med at det stod tre biler stillestående med to mororsykler stillestående ved siden av.
Det gikk bra den gangen men fy pokker det var nære på.
Man må alltid ta et overblikk og hvis det er noe som kan gå galt, så regn med at det gjør det!

Evig eies kun det tapte !
Nil satis nisi optimum !
http://www.rykogreis.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Nil satis nisi optimum !
http://www.rykogreis.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
- Knut Morten
- Innlegg: 288
- Registrert: 26 des 2009, 17:19
- Motorsykkelen din: CBF 1000 F - 09
- Bosted: Grytefeltet, Stokke, Vestfold
Re: MC-ulykker
mekkern skrev:Virker som noen har litt for stor tro på utstyret ja...slik at eventuell skadereduserende effekt blir oppspist av fartsøkning/risikoadferd.
Har personlig troa på å unngå ulykker i stedet for skadebegrensning-men bruker kjøreutstyr.
Har kjørt mye i olabukse før om årene men hadde også en elgammel skinnbukse med beskyttere-men alltid skinnjakke etter min eneste velt på moped-hadde da t-skjorte og fikk skrubbsår på armen.
Tar gjerne imot info om hvordan en kan vite når det skjer en ulykke eller ett uhell.frankh skrev:Duville: Poenget mitt var at turen min også var en "kjapp liten tur på butikken". Der stopper den direkte sammenlikningen. Jeg kjørte selvsagt mer enn i 50, men antydningen din om at jeg dro på til turtallssperren - en tøvete sammenlikning - "kjørte som en 18-åring" o.l., blir bare dum. Poenget mitt står - hvis du føler deg "truffet" eller "sammenliknet" så er det synd, for poenget mitt var ikke annet enn nettopp det jeg skrev.
"Skal bare i butikken, Er ikke så langt, Kjører pent på den lille turen , Kjører bare i 40 - 50 , Er så mye styr for den korte turen"
Det er greit at det bare er påbudt med hjelm, men hvor mange er det ikke som har sett resultatet av "mopeduster" i t-skjorte og kortbukse eller skjørt? - De skal også "bare"
Ja, dette provoserer sikkert noen - men det er mange som "skulle bare" på Sundås også.
Ut på tur - aldri sur
NAF MC Vestfold
http://www.nafmc.com
http://nmcu.org
[url]http:www.Milvetmc.no[/url]
VF 1000 -84
XJ 900 -98
CBF 1000F - 09
Kjørt i 2014 ca 17000
NAF MC Vestfold
http://www.nafmc.com
http://nmcu.org
[url]http:www.Milvetmc.no[/url]
VF 1000 -84
XJ 900 -98
CBF 1000F - 09
Kjørt i 2014 ca 17000
Re: MC-ulykker
Jeg er heller ikke for noe påbud. For min del kunne det nesten vært lovlig å kjøre uten hjelm - det er ren Darwinisme, og en perfekt kandidat til Darwin Awards når en luring kræsjer og for hjernen klint utover asfalten. (For de som ikke kjenner til Darwin Awards så er det en hederstittel som gis til folk som har gjort menneskeheten en tjeneste ved å fjerne seg selv fra genpoolen.) Ulempen er at når én motorsykkel oppfører seg som en idiot, enten han/hun blir skadet/drept eller ikke, så påvirker det alle andre motorsyklister, og ikke minst de som styrer og steller som helst skulle innført forbud mot alt som ikke er maksimalt trygt.Duville skrev: Sikkerhetsutstyr
Det er en sak som er sikkert og det er at hjelm er påbudt heldigvis. Ut over dette er det frivillig hva man har på seg. Slik bør det også være. Litt frihet må vi ha i dette samfunnet. Det kan ikke være slik at samfunnet skal styre alle aspekter i det vi holder på med. Dette kommer til å skje dersom ikke noen tar til motmæle på det som skjer. Det har jo blitt slik at - vi kan gjerne lage en lov dersom noen ønsker det, ref refleksvest - i stedet for at det lages en lov dersom det er eneste måten vi kan få til noe på en forsvarlig måte og dersom det har en dokumentert hensikt. Spesiellt den siste oversees glatt av de som styrer nå. Alt kan forskriftsmessig bestemmes og dersom vi ikke gjør slik Jens og Kristin har sagt så er det bøter og forelegg som gjelder.
Sist redigert av frankh den 14 jul 2010, 10:34, redigert 2 ganger totalt.
Re: MC-ulykker
Selv kjenner jeg meg ikke igjen i det. Men hvis du tar utgangspunkt i at jeg føler meg veldig utrygg hvis jeg kjører uten ordentlig utstyr, og dermed føler meg mye tryggere når jeg har på utstyr, så kan du godt si det. Men man kan ikke snu på "logikk" på den måten.Erling skrev: ps.. det med denne kjøretøydiskusjonen, som jeg uten hensikt startet på forrige side i denne tråden, var poenget at noen får en falsk tryggehet og tror de er usårlige, der de står i "rustningen " sin . Jeg har det slik ihvertfall, da jeg har på ryggskinne. Og da trur jeg at det gjelder flere ds.
Ellers så tror jeg du skal lete lenge før du finner noen som synes det er greit å tryne på veien så lenge det går bra med dem selv. De fleste er lite interesserte i å ødelegge sykkelen, og det blir også en faktor mht. hvordan man kjører. Selv om jeg selvsagt vet at det mest sannsynlig går mye bedre med meg om jeg tryner i fullt utstyr enn i olabukse og genser, så vet jeg jo at sykkelen blir like ødelagt. Følgelig kjører jeg fortsatt med 100% fokus på å ikke kjøre ut eller komme i fysisk konflikt med andre trafikanter.
- AJ
- Administrator
- Innlegg: 39733
- Registrert: 30 sep 2006, 18:46
- Motorsykkelen din: KTM 1290 SA S, ('18), Moto Guzzi v7 850 Special 100 year Anniversary
- Bosted: Lunner på Hadeland
- Kontakt:
Re: MC-ulykker
Er en del som ikke kan legge skylda på andre enn seg sjøl...
:
http://www.aftenposten.no/nyheter/iriks ... 731628.ece" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.aftenposten.no/nyheter/iriks ... 731628.ece" onclick="window.open(this.href);return false;
_________________________________________________________________________
De som ønsker å bidra økonomisk til driften av forumet kan benytte et av alternativene her.


De som ønsker å bidra økonomisk til driften av forumet kan benytte et av alternativene her.
-
- Innlegg: 7935
- Registrert: 06 nov 2008, 22:42
- Motorsykkelen din: flere -til div kjøring.
- Bosted: Tranby
Re: MC-ulykker
Skal en leve helt sikkert hele tiden er det bare å mure seg inne-helt sikker blir du derimot aldri!
et illebefinnende på en trailersjåfør og hele huset er borte...
Hvis en hele tiden bekymrer seg for ulykker så burde man vurdere å finne på noe annet.
Synes sikkerhetshysteriet har tatt fullstendig overhånd nå jeg,så lenge vi beveger oss over løpefart vil ulykker skje.
Greit å ikke ta direkte livsfarlige tjangser, men en skal da ikke bli helt psyko heller.
Vi må akseptere at vi prioriterer forskjellig.
PS: jeg kan finne på å løpe med saks og leke med skarpe kniver også...
et illebefinnende på en trailersjåfør og hele huset er borte...
Hvis en hele tiden bekymrer seg for ulykker så burde man vurdere å finne på noe annet.
Synes sikkerhetshysteriet har tatt fullstendig overhånd nå jeg,så lenge vi beveger oss over løpefart vil ulykker skje.
Greit å ikke ta direkte livsfarlige tjangser, men en skal da ikke bli helt psyko heller.
Vi må akseptere at vi prioriterer forskjellig.
PS: jeg kan finne på å løpe med saks og leke med skarpe kniver også...

当有疑问时踢你的敌人在生殖器上,你可以道歉后
Re: MC-ulykker
Selvsagt - man definerer jo bl.a. livskvaliteten ut i fra balansen mellom sikkerhet og kalkulerte risikoer (samt innimellom litt ukalkulerte risikoer, også kjent som spenning).
Hvis jeg en gang får kjøpt meg den eldgamle HD-en jeg kunne tenkt å ha meg som harry-kose-søndags-sykkel, så kommer nok jeg også til å kjøre med olabukse og skinnjakke :-)
Hvis jeg en gang får kjøpt meg den eldgamle HD-en jeg kunne tenkt å ha meg som harry-kose-søndags-sykkel, så kommer nok jeg også til å kjøre med olabukse og skinnjakke :-)