Automatisk lett lappen?

Prat, råd og tips for dere med lett-MC, crossere o.l.
Brukeravatar
Intruder
Innlegg: 8271
Registrert: 08 des 2008, 10:44
Motorsykkelen din: 1992 Intruder 750
Bosted: Brumunddal

Re: Automatisk lett lappen?

Legg inn av Intruder »

:knegg :knegg Er vel dumt å skrive her bare fordi en er enig,så jeg velger
å skrive at jeg slett ikke er uenig.. :lol :lol
Noen liker moren og andre liker farer..... *mas
Evig eies kun det tapte !

Nil satis nisi optimum !

http://www.rykogreis.com/" onclick="window.open(this.href);return false;

Brukeravatar
MaxTron
Innlegg: 2548
Registrert: 04 jan 2011, 22:31
Motorsykkelen din: ' 86 VMX 12, '09 VMX 17, '78 XS 650
Bosted: Nordmøre

Re: Automatisk lett lappen?

Legg inn av MaxTron »

Denne grafen viser jo selvfølgelig ingenting om andelen som fikk lappen på "gamlemåten", den viser bare ett forhold mellom "MC-bestanden" i Norge fra 1995 til 2010 og antall drepte og skadde på MC i samme tidsrom. Hvordan det var før 1995 ser vi vel en antydning av...?

Min oppfattning av dette er at bedre og mere opplæring har hjulpet, samtidlig har sikket andelen av "eldre" og forsiktige førere også økt i samme perioden, men tror ikke dette har utgjort hoveddelen av den gledelige utviklingen.
Bilde

Når det gjelder antydningen om at æ er ukonsekvent så var det en NØDVENDIGVIS en plass inni der var det ikke?

Forøvrig er vel helt klart de tryggeste førerene de som har fått lappen på "gammelmåten", har kjørt sykkel hele tiden, og som fortsatt er iblant oss, m.a.o. de som har klart seg de første åra og etter hvert har tilegna seg kunnskap og erfaring SJØL. På toppen av en nesten ikkeeksisterende gtunnopplæring.
karosseri er for biler!
'86 VMX12, '09 VMX17, '78 XS650, '97 TZR125, '21 CRF 300L

Godtvoksen

Re: Automatisk lett lappen?

Legg inn av Godtvoksen »

MaxTron skrev:
Når det gjelder antydningen om at æ er ukonsekvent så var det en NØDVENDIGVIS en plass inni der var det ikke?
Vel, det ble plutselig litt uklart for meg hva du egentlig mener... :dontknow

Jeg får vel da anta at du mener når forsikringselskapene gir eldre MC-førere som ikke har kjørt MC på over 30 år flere tusen kroner i avslag på MC-forsikring så er det en slags form for Honnørrabatt og ikke noe annet?

Brukeravatar
MaxTron
Innlegg: 2548
Registrert: 04 jan 2011, 22:31
Motorsykkelen din: ' 86 VMX 12, '09 VMX 17, '78 XS 650
Bosted: Nordmøre

Re: Automatisk lett lappen?

Legg inn av MaxTron »

Godtvoksen skrev:
MaxTron skrev:
Når det gjelder antydningen om at æ er ukonsekvent så var det en NØDVENDIGVIS en plass inni der var det ikke?
Vel, det ble plutselig litt uklart for meg hva du egentlig mener... :dontknow

Jeg får vel da anta at du mener når forsikringselskapene gir eldre MC-førere som ikke har kjørt MC på over 30 år flere tusen kroner i avslag på MC-forsikring så er det en slags form for Honnørrabatt og ikke noe annet?
For å si det sånn: Det at en som er "eldre" prøver å kjøre sånn at ulykken ikke skal oppstå (det gjør forsåvidt æ og, men æ er vel litt mitt imellom..?) gjør ikke at en klarer seg bedre den dagen ulykken IKKE er til å unngå.

Nå er jo denne grafen som sagt basert på skadde og døde. Går ut ifra at mye av utgiftene til forsikrinsselskapene er skader på plast o.l. som ikke nødvendigvis har medført personskade.
Er også så mistenksom til forsikringsselskap at æ trur at de ser det som en fordel å holde på myten om at de unge har uforholdsmessig mange ulykker selv om dette kanskje ikke medføre like mye riktighet som det gjorde for foreksempel 10 år siden.
karosseri er for biler!
'86 VMX12, '09 VMX17, '78 XS650, '97 TZR125, '21 CRF 300L

Brukeravatar
MrErling
Innlegg: 195
Registrert: 23 feb 2011, 14:55
Motorsykkelen din: Retro & muscel Bikes
Bosted: Drammen

Re: Automatisk lett lappen?

Legg inn av MrErling »

Jeg tok mc-lappen som privatist i 10. april1973, som ble automatisk oppdgradert til tung mc ved fylte 18 år.
For en 16-åring, var det en svært merkelig opplevelse å lære å mestre og kjøre ulovlig (med egen 125 cc'er) før man dro til "Bilsakkyndig” (Statens Vegvesen) for å "ta lappen", som da lå på Rundtom i Drammen.
Opplevelsen har tydeligvis satt seg fast, siden jeg skriver om den.
Rykte i kameratflokken var at alle kunne kjøre MC ‘n frem til bygget til Bilsakkyndig, men huske på å slå av motoren, og trille MC ‘n inn på parkeringsplassen dems.
Grunnen er vel innlysende?
Det er vel ikke så smart å provosere "Bilsakkyndig" på oppkjøringsdagen, ved å kjøre inn foran dem.
Det var og er jo ulovlig å kjøre uten lappen(!)
.. hørt slikt da?
Hvordan skulle man ellers lære å kjøre mc?
For det var ingen mc-kjøreskoler i 1972 / 73
Her er bildet av "klenodiet" i grønn plast med papirsider og blekkskrift.
BildeBilde

Men billig var moroa, selv om krona var litt mere verdt på den tiden.
Jeg husker ikke nøyaktig, men lappen kostet mindre enn 100,- (hundre) kroner. høhehe.. ..

Har siden da, prøvd å kjøre litt mc :prop:

ArcticTiger
Innlegg: 3962
Registrert: 04 nov 2010, 00:10
Motorsykkelen din: x

Re: Automatisk lett lappen?

Legg inn av ArcticTiger »

Å nå, 37 år etterpå, så kjører du sykkel på 1550ccm, fortsatt uten "autorisert" opplæring!! :oh

Godtvoksen

Re: Automatisk lett lappen?

Legg inn av Godtvoksen »

MrErling skrev:Jeg tok mc-lappen som privatist i 10. april1973, som ble automatisk oppdgradert til tung mc ved fylte 18 år.
Jeg tok MC-lapp 08. juli 1972, og det ble siden automatisk oppgradert som ditt. Og i dag kjører jeg 1800 cc og har hatt tre timers rustløsnigskurs i fjor. I tillegg har jeg vært medlem her på mcsiden.no ca et år og lært fått lært en hel masse ting om sikkerhetsutstyr mv. Jeg tror nettsteder som dette hever kunnskapsnivået om trafikksikkerhet på en svært god måte, faktisk tror jeg at en lærer mer på denne måte en hva et 40 timers teorikurs kan rekke å lære deg... :thumleft

mcsiden.no = sikrere MC-førere :thumleft

Brukeravatar
Dexter
Innlegg: 3348
Registrert: 22 des 2009, 18:29
Motorsykkelen din: Honda NC750X DCT
Bosted: Kongsberg

Re: Automatisk lett lappen?

Legg inn av Dexter »

Jeg er tilbøyelig til å tro at en 22 åring rent teknisk kan være flinkere enn en 55åring som plutselig vil ta i bruk en A som har vært ubrukt på lappen i mange år. Men - ja det er noe mer... den samme 22åringen har ikke samme trafikkale erfaring og vil sannsynligvis i kombinasjon av det og alder være mye mer risikovillig og impulsiv enn det denne 55åringen vil være. Derav risikoen gjenspeilet i forsikringen... dog har jeg sett en del merkelige manøvere fra eldre "ny-mc-ister" og jeg har sett hva en ung sjåfør klarer å få til. Den eldre herren knoter det til teknisk, men klarer seg fordi han plasserer seg mindre risikoutsatt i forhold til annen trafikk mens 22åringen havner i situasjoner fordi han er mer offensiv og frempå. Dersom 55åringen fikk litt mer tekniske ferdigheter og 22åringen fikk litt mer trafikal erfaring så ville vel disse 2 til slutt møtes på ferdighets- og sikkerhetsskalaen og er vel faktisk det som skjer i praksis etterhvert som dem kjører.

Jeg synes uansett at det er en betryggende tanke å vite at de jeg møter eller kjører sammen med på 2 hjul har hatt mer kjøreopplæring på MC enn "bare" 3-4 timer i 1976...

Dog kan man ikke overføre allværdens med erfaring, den må man opparbeide selv. Derfor mener jeg at en balansert opplæring må til, men om vi i dag har passert det magiske punktet for denne balansen vet jeg faktisk ikke. Den dose kjøring jeg fikk i 2003 synes jeg var passelig faktisk. Jeg lært mye om sykkelen, fysikken, meg selv, reaksjoner, plassering, nødbremsing, kontrastyring osv som jeg er glad for at jeg har fått. Så må jeg erfare og lære meg å anvende den innledende kunnskapen kjøreskolen ga meg. Jeg er alltid litt stiv og usikker på våren - hvorfor? Jo, fordi det er litt ferskvare også dette greiene her som vi skal mestre som bedre og mer forutseende sjåfører enn vi trenger å være når vi kjører bil.

Sikker mange flere momenter her jeg kunne berørt, men dette er nå mine tanker i kort om temaet.
Det er det samme for skylda hvem som har den...

Brukeravatar
jhn
Innlegg: 3791
Registrert: 11 mai 2009, 03:53
Motorsykkelen din: Suzuki DL 1000 V Str
Bosted: Nordkapp

Re: Automatisk lett lappen?

Legg inn av jhn »

Godtvoksen skrev:
Snikkeren skrev:Jeg tror ikke jhn mente at en 22 åring med fersk mc lapp er flinkere enn en 55 åring som har tatt opp igjen mc-livet. Jeg tror han mener at en 22 åring i dag er flinkere enn det 55 åringen var da han hadde fersk mc-lapp.
Aha:

Vent ikke, skyt han!
Vent, ikke skyt han!

og sånn går no livet, eller....
Nei, æ mente det nok på den værst tenkelige måten, men legg merke til at æ sa "mc-fører", ikke trafikkant.
Æ mene fremdeles det e mye nyttig lærdom de "eldre" har gått glipp av. Æ trur også det finnes en del eldre mc-folk som kjører veldig pent, så pent
at de aldri har måttet foreta en unnamanøver eller en nødbrems og egentlig aldri har prøvd noen av delene. Noen ting bør man lære av fagfolk,
og øve på i ettertid, men motorsykkelkjøring e heldigvis ikke en sånn ting.Æ har aldri før hørt noen som har forsvart sin manglende kjøreopplæring
på denne måten, alle andre bruker å si noe ala "det e jo et under at det gikk godt" eller "æ skulle hatt mæ et kurs, eller et par kjøretimer" eller
"æ burde ikke hatt lov å kjøre mc, æ kan det ikke, æ har aldri lært det."
E det mange her som kunne sagt til poden med et to år gammelt bilsertifikat, "se her gutten min, ta pappa sin ZZR1400 (f.eks) å kjør dæ en tur,
du lærer underveis" :sk?
No rusle æ bortover mot eksekusjonspeletongen å stille mæ :sorry

Brukeravatar
Dexter
Innlegg: 3348
Registrert: 22 des 2009, 18:29
Motorsykkelen din: Honda NC750X DCT
Bosted: Kongsberg

Re: Automatisk lett lappen?

Legg inn av Dexter »

jhn skrev: Æ mene fremdeles det e mye nyttig lærdom de "eldre" har gått glipp av. Æ trur også det finnes en del eldre mc-folk som kjører veldig pent, så pent at de aldri har måttet foreta en unnamanøver eller en nødbrems og egentlig aldri har prøvd noen av delene.
Dette tror jeg det er mye riktig i...

Så tusler jeg bort til eksekusjonspeletongen sammen med jhn og stiller meg :knegg
Det er det samme for skylda hvem som har den...

Brukeravatar
MaxTron
Innlegg: 2548
Registrert: 04 jan 2011, 22:31
Motorsykkelen din: ' 86 VMX 12, '09 VMX 17, '78 XS 650
Bosted: Nordmøre

Re: Automatisk lett lappen?

Legg inn av MaxTron »

MYE fornuftig fra de to siste talere :thumleft :thumleft

Er også veldig overaska over at det er mange her som forsvarer sin manglende både tekniske og teoretiske opplæring med alle tenkelige og utenkelige argumentet :oh
karosseri er for biler!
'86 VMX12, '09 VMX17, '78 XS650, '97 TZR125, '21 CRF 300L

Brukeravatar
jhn
Innlegg: 3791
Registrert: 11 mai 2009, 03:53
Motorsykkelen din: Suzuki DL 1000 V Str
Bosted: Nordkapp

Re: Automatisk lett lappen?

Legg inn av jhn »

Godtvoksen skrev:
MrErling skrev:Jeg tok mc-lappen som privatist i 10. april1973, som ble automatisk oppdgradert til tung mc ved fylte 18 år.
Jeg tror nettsteder som dette hever kunnskapsnivået om trafikksikkerhet på en svært god måte, faktisk tror jeg at en lærer mer på denne måte en hva et 40 timers teorikurs kan rekke å lære deg... :thumleft

mcsiden.no = sikrere MC-førere :thumleft
Mulig du har rett, at etter x antall timer på et mc-forum har du lært like mye som på et teorikurs, men æ trur nok det krever mere
enn 40 timer, hvis ikke så må folk kreve penga tilbake fra kjøreskolene. Det fantes vel ikke så mange mc-forum heller i 72

Brukeravatar
Snikkeren
Innlegg: 4964
Registrert: 02 jul 2010, 14:03
Motorsykkelen din: KTM 1290 Super Adventure 2015
Bosted: Ørsta

Re: Automatisk lett lappen?

Legg inn av Snikkeren »

Bilde

Bilde

Bilde

:terge

Neida, jeg burde egentlig stilt meg opp sammen med dere. Jeg har egentlig samme oppfatning som dere.
http://www.snikkeren-mc.no" onclick="window.open(this.href);return false;

KTM 1290 Super Adventure 2015
Yamaha TDM 900 2011 (2008 overligger)
Suzuki GSX 650F 2008
Yamaha XT 600 1985

Kawasaki
Innlegg: 1200
Registrert: 13 nov 2010, 12:29
Motorsykkelen din: DBS

Re: Automatisk lett lappen?

Legg inn av Kawasaki »

Dexter skrev:Jeg synes uansett at det er en betryggende tanke å vite at de jeg møter eller kjører sammen med på 2 hjul har hatt mer kjøreopplæring på MC enn "bare" 3-4 timer i 1976...


Javel,så da ser du helst at sånne som meg ikke melder seg på kolonnekjøringa dere skal ut på i sommer?

:punch

Jeg bare setter det på spissen ;e Har pløyd igjennom dagens meningsutvekslinger i denne tråden,og det er så mye jeg har lyst å kommentere.Men akkurat nå har jeg det veldig travelt,så jeg får ta opp tråden senere.
Og da skal jaggu et par norlænninger få høre det :punch :D God kveld.
ikkebike.norwegianforum.net

Brukeravatar
jhn
Innlegg: 3791
Registrert: 11 mai 2009, 03:53
Motorsykkelen din: Suzuki DL 1000 V Str
Bosted: Nordkapp

Re: Automatisk lett lappen?

Legg inn av jhn »

:punch :punch :orefk
:mk

Brukeravatar
MaxTron
Innlegg: 2548
Registrert: 04 jan 2011, 22:31
Motorsykkelen din: ' 86 VMX 12, '09 VMX 17, '78 XS 650
Bosted: Nordmøre

Re: Automatisk lett lappen?

Legg inn av MaxTron »

Her kan det komme til å gå hardt for sæ, gla æ ikke er nordlenning :thumleft
karosseri er for biler!
'86 VMX12, '09 VMX17, '78 XS650, '97 TZR125, '21 CRF 300L

Brukeravatar
Dexter
Innlegg: 3348
Registrert: 22 des 2009, 18:29
Motorsykkelen din: Honda NC750X DCT
Bosted: Kongsberg

Re: Automatisk lett lappen?

Legg inn av Dexter »

Kawasaki skrev: Javel,så da ser du helst at sånne som meg ikke melder seg på kolonnekjøringa dere skal ut på i sommer?
Nei, jeg synes alle som vil være med skal være det! Ikke bland dette sammen til en kjedelig deig da :knegg

Isolert sett ja, så vil jeg føle meg tryggere sammen med erfarne mc-førere. Men det er jo stor sannsynlighet for at en som tok opp kjøring igjen for f.eks. 5 år siden har opparbeidet nødvendig teknisk erfaring og kunnskap, det har jeg jo ikke nektet for, men nettopp gjort oppmerksom på i mitt innlegg. Skulle jeg derimot kjøre sammen med noen som nettopp har kjøpt sykkel og aldri kjørt siden 1976 så ville jeg være litt nervøs og spesielt oppmerksom på denne personen og kanskje gitt noen råd og tips underveis der jeg oppdaget "huller" eller svakheter. Jeg ville kanskje også spurt i forkant av kjøringen om vedkommende er kjent med begreper som kontrastyring, nødbrems, blikk, sporvalg osv. Det er jo mulig å bidra og hjelpe.

Jeg hadde satt pris på å få hjelp og veiledning dersom jeg var i en slik situasjon og jeg ville nok følt meg mer trygg med å kjøre sammen med erfarne mc-førere som kunne gi meg litt tips og råd.

Kan vi være enige om at en erfaren mc-fører er nettopp det, erfaren uavhengig av førstegangs opplæring...? Og at erfaring kommer med praksis...? Opplæring er en ting, men praktisering over tid skaper erfaring. Alt som ikke brukes det forvitrer, også den praktiske kunnskapen... erfarings-hukommelse kan også endres over tid der man ikke praktiserer det man har erfart. Veien tilbake er mye kortere, for man har da et helt annet grunnlag.
Det er det samme for skylda hvem som har den...

Tysnes
Innlegg: 845
Registrert: 06 des 2009, 14:00
Motorsykkelen din: yamaha tdm 900 04, Honda cb 750 f 83
Bosted: Tysnes

Re: Automatisk lett lappen?

Legg inn av Tysnes »

Siden eg har hatt lappen siden 76 , så e det vel ett under att eg lever . har vert nære på en par ganger, egentlig så blir man aldri utlert eller ?

Brukeravatar
Dexter
Innlegg: 3348
Registrert: 22 des 2009, 18:29
Motorsykkelen din: Honda NC750X DCT
Bosted: Kongsberg

Re: Automatisk lett lappen?

Legg inn av Dexter »

Tysnes skrev:Siden eg har hatt lappen siden 76 , så e det vel ett under att eg lever . har vert nære på en par ganger, egentlig så blir man aldri utlert eller ?
Jeg tror heller ikke man blir utlært. Men jeg tror man blir flinkere til å anvende erfaringen til å sette seg selv og kanskje andre også i mindre risiko.

Jeg kjørte opp i 2003 men kjøpte ikke sykkel før i 2006. Første sesongen var jeg skikkelig rævva på å kjøre denne doningen altså! Rent teknisk da, men erfaring i trafikken generelt er greit å ha med. Så er jeg litt pysete av meg også, så det går ikke så fort heller og det synes jeg er greit. Jeg kjører slik at jeg føler jeg har kontroll og så hender det at jeg prøver å presse meg litt, forsøke å flytte grensa litt. Nå merker jeg stor forskjell, men så fikk jeg i fjor kjørt mer enn de forutgående årene tilsammen også da...
Det er det samme for skylda hvem som har den...

Brukeravatar
jhn
Innlegg: 3791
Registrert: 11 mai 2009, 03:53
Motorsykkelen din: Suzuki DL 1000 V Str
Bosted: Nordkapp

Re: Automatisk lett lappen?

Legg inn av jhn »

MaxTron skrev:Her kan det komme til å gå hardt for sæ, gla æ ikke er nordlenning :thumleft
He he Ja det kan bli artig det her.
Men når sant skal sies så e ikke æ heller nordlenning, men finnmarking.
:-k kanskje æ slipper billig unna

Brukeravatar
Snikkeren
Innlegg: 4964
Registrert: 02 jul 2010, 14:03
Motorsykkelen din: KTM 1290 Super Adventure 2015
Bosted: Ørsta

Re: Automatisk lett lappen?

Legg inn av Snikkeren »

jhn skrev:
MaxTron skrev:Her kan det komme til å gå hardt for sæ, gla æ ikke er nordlenning :thumleft
He he Ja det kan bli artig det her.
Men når sant skal sies så e ikke æ heller nordlenning, men finnmarking.
:-k kanskje æ slipper billig unna
For oss "søringa", så er alt nord for Trondheim nordlendinger. :knegg
http://www.snikkeren-mc.no" onclick="window.open(this.href);return false;

KTM 1290 Super Adventure 2015
Yamaha TDM 900 2011 (2008 overligger)
Suzuki GSX 650F 2008
Yamaha XT 600 1985

Brukeravatar
Dexter
Innlegg: 3348
Registrert: 22 des 2009, 18:29
Motorsykkelen din: Honda NC750X DCT
Bosted: Kongsberg

Re: Automatisk lett lappen?

Legg inn av Dexter »

Æ e fra Troms, så da e vel ikkje æ heller "Nordlenning" :knegg

Vess d e sånn d skal tolkes
Det er det samme for skylda hvem som har den...

Brukeravatar
jhn
Innlegg: 3791
Registrert: 11 mai 2009, 03:53
Motorsykkelen din: Suzuki DL 1000 V Str
Bosted: Nordkapp

Re: Automatisk lett lappen?

Legg inn av jhn »

Vi må vel tolke det til det beste for oss sjøl, må vi ikke det?
Hvis det e den eneste måten å slippe unna Kawasakis vrede på, så blir det sånn

Brukeravatar
MrErling
Innlegg: 195
Registrert: 23 feb 2011, 14:55
Motorsykkelen din: Retro & muscel Bikes
Bosted: Drammen

Re: Automatisk lett lappen?

Legg inn av MrErling »

Fin fine bilder av eskusjonspeletongen, snikkern.

Jeg tilhører generasjonen som egentlig skulle vært døde i forhold til lovgiverne!
I følge dagens lovgivere og byråkrater, skulle de av oss som var barn på 60 og med tidlig på 70-tallet ikke ha overlevd.!
Våre babysenger var malt med bly-basert maling. Vi hadde ingen barnesikring på medisinflasker, dører eller skap, og når vi syklet hadde ingen av oss hjelmer. Som barn kjørte vi i biler uten sikkerhetsbelte eller airbag. Og det å sitte bakpå et lasteplan en varm sommerdag var alltid en spesiell nytelse.
Vi drakk vann fra hageslangen og ikke fra flasker. Skrekk og gru!
Vi spiste brød med smør på, drakk brus med sukker i, men ble aldri overvektige fordi vi alltid var ute å lekte. Vi delte gjerne en brus mellom oss og drakk fra samme flaske - uten at noen faktisk døde av det :gk

Og selvsagt var det heller ingen formell kjøreopplæring på syttitallet, og jeg vet ikke når det ble formelt heller.
Men jeg vet med sikkerhet, at flere unge menn i dag, ville vært i blant oss, hvis det hadde vært obligatorisk kjøreopplæring, som nå.
Men dette er før regulerings alder inntrådte.
Men jeg har da overlevd, og helsa er intakt (bank - i -bordet), selv om man skulle tro at alle vi som vokst opp på syttitallet, var dødsdømt..(hehe litt overdrivelse må jeg få lov til..)
Jeg har tatt én såkalt rustløser kurs hos NAF MC Trondheim i 1999.
Ett veldig proft kurs både i teori og kjøring på lånkebanen + avstengt asfalter bygdevei..helt topp.
Men det også gjorde litt godt å konstatere at jeg kunne “ørlite” fra før, så som god balanse(!) nødbrems, unna manøver i sving, plassering i veibane osv.
Det som jeg i tillegg har fått etter drøye 30 år på MC veien, er noe jeg velger og kalle “trafikk vett”.
Man påstod på tidlig syttitall; at én sesong på mc tilsvarte 10 års erfaring på veien med bil!
Det betyr at jeg har kjørt i snaue 37 år på mc dvs. 370 års trafikk erfaring? ](*,)
Sikkert “noe” overdrevet, men allikevel fatter kanskje noen poeng…?

Jeg bodde en periode midt på syttitallet i Porsgrunn og var med i Grenland MC. ( se vedlagte bildet)
Der var lederen Svein Borgersen, for øvrig en av ildsjelene bak opprettelsen av NMCU, svært opptatt av at vi i klubben skulle beherske alle former for kjøreteknikk, og avholdt flere kurs om dette.

Jeg er jo etter hvert blitt en stiv og støl gubbe i mc verden, og det er muligens vanskelig for dagens unge å fatte at vi overlevde vår ungdom?
Ikke vet jeg, men siden jeg tok lappen, har jeg prøvd å kjøre motorsykkel så ofte jeg kan frem til i dag. Og trives med det. Håper det er ok for dere” jyplinger” , og at dere føler dere trygge, selv om jeg er i nærheten?
Og at min tydelige mangel på teoretisk kunnskap, ikke vil ta livet av meg eller noen andre, eller invalid.
Ha en trivelig sesong med den biken du har valgt å kjøre :prop:
Sist redigert av MrErling den 23 feb 2011, 20:03, redigert 2 ganger totalt.

Brukeravatar
Dexter
Innlegg: 3348
Registrert: 22 des 2009, 18:29
Motorsykkelen din: Honda NC750X DCT
Bosted: Kongsberg

Re: Automatisk lett lappen?

Legg inn av Dexter »

MrErling skrev:Fin fine bilder av eskusjonspeletongen, snikkern.

Jeg tilhører generasjonen som egentlig skulle vært døde i forhold til lovgiverne!
I følge dagens lovgivere og byråkrater, skulle de av oss som var barn på 60 og med tidlig på 70-tallet ikke ha overlevd.!
Våre babysenger var malt med bly-basert maling. Vi hadde ingen barnesikring på medisinflasker, dører eller skap, og når vi syklet hadde ingen av oss hjelmer. Som barn kjørte vi i biler uten sikkerhetsbelte eller airbag. Og det å sitte bakpå et lasteplan en varm sommerdag var alltid en spesiell nytelse.
Vi drakk vann fra hageslangen og ikke fra flasker. Skrekk og gru!
Vi spiste brød med smør på, drakk brus med sukker i, men ble aldri overvektige fordi vi alltid var ute å lekte. Vi delte gjerne en brus mellom oss og drakk fra samme flaske - uten at noen faktisk døde av det :gk

Og selvsagt var det heller ingen formell å kjøre opplæring på syttitallet og jeg vet ikke når det ble formelt heller.
Men jeg vet med sikkerhet, at flere unge menn i dag, ville vært i blant oss, hvis det hadde vært obligatorisk kjøreopplæring, som nå.
Men dette er før regulerings alder inntrådte.
Men jeg har da overlevd, og helsa er intakt (bank - i -bordet), selv om man skulle tro at alle vi som vokst opp på syttitallet, var dødsdømt..(hehe litt overdrivelse må jeg få lov til..)
Jeg har tatt én såkalt rustløser kurs hos NAF MC Trondheim i 1999.
Ett veldig proft kurs både i teori og kjøring på lånkebanen + avstengt asfalter bygdevei..helt topp.
Men det også gjorde litt godt å konstatere at jeg kunne “ørlite” fra før, så som god balanse(!) nødbrems, unna manøver i sving, plassering i veibane osv.
Det som jeg i tillegg har fått etter drøye 30 år på MC veien, er noe jeg velger og kalle “trafikk vett”.
Man påstod på tidlig syttitall; at én sesong på mc tilsvarte 10 års erfaring på veien med bil!
Det betyr at jeg har kjørt i snaue 37 år på mc dvs. 370 års trafikk erfaring? ](*,)
Sikkert “noe” overdrevet, men allikevel fatter kanskje noen poeng…?

Jeg bodde en periode i Porsgrunn og var med i Grenland MC. ( se vedlagte bildet)
Der var lederen Svein Borgersen, for øvrig en av ildsjelene bak opprettelsen av NMCU, svært opptatt av at vi i klubben skulle beherske alle former for kjøreteknikk, og avholdt flere kurs om dette.

Jeg er jo etter hvert blitt en stiv og støl gubbe i mc verden, og det er muligens vanskelig for dagens unge å fatte at vi overlevde vår ungdom?
Ikke vet jeg, men siden jeg tok lappen, har jeg prøvd å kjøre motorsykkel så ofte jeg kan frem til i dag. Og trives med det. Håper det er ok for dere” jyplinger” , og at dere føler dere trygge, selv om jeg er i nærheten?
Og at min tydelige mangel på teoretisk kunnskap, ikke vil ta livet av meg eller noen andre, eller invalid.
Ha en trivelig sesong med den biken du har valgt å kjøre :prop:
Jeg synes dette var en grei måte å si det på :thumleft Skulle nok vært dau jeg også selv om jeg ikke er såååå gammal. Hadde ikke belte i de første bilene våre og det var ikke eu-sand i barnehagen og hjelm var bare rart osv... :knegg
Det er det samme for skylda hvem som har den...

Svar