jhn skrev:Hvor sterk er en bue? Den er jo sterkere enn en flate, som jo deler av den broen er ... en kule er vel bortimot den mest solide konstruksjonen vi har.
Så en perfekt sirkel er vel den sterkeste. Men er ikke dette elementær kunnskap for en Snikker ... eller forsåvidt enhver med litt teknisk utdannelse utover ungdomskolen?
Det er verre å beregne enn man skulle tro - tror byggingeniører har best tjangs.
Konstruksjonen kalles for en "trykkbue" og kan beregnes etter Eurocode 6 standarden har jeg fått høre..
Jeg, for min del, ha'kke peil på sånne ingeniørgreier
Men fascineres av mange buebyggverk :-)
Særlig de riktig gode gamle.
Er helt klart noe spesielt med disse buegangene.
_________________________________________________________________________
De som ønsker å bidra økonomisk til driften av forumet kan benytte et av alternativene her.
Er litt usikker på om noen har skrevet dette før meg, men sier det uansett :-)
Konstruksjonen til en bue er slik at den er selvbærende. Dvs. at jo mer vekt du legger på den, jo stødigere og tryggere blir den helt til det blir så mye vekt på det at materialene blir ødelagt, f.eks at steinene ikke har stor nok bæreevne til det som det bærer, og sprekker opp (litt usikker på om det ble skrevet på en forstålig måte... )
Speed has never killed anyone. Suddenly becoming stationary, that's what gets you
- Jeremy Clarkson
_________________________________________________________________________
De som ønsker å bidra økonomisk til driften av forumet kan benytte et av alternativene her.
AJ skrev:Jeg, for min del, ha'kke peil på sånne ingeniørgreier
Men fascineres av mange buebyggverk :-)
Særlig de riktig gode gamle.
Er helt klart noe spesielt med disse buegangene.
Det er også fascinerende hvordan denne byggeteknikken spredte seg rund i Europa. Jeg mener, det var jo ikke bare for en italiener å hive seg på Stelvio'n opp til Norge og fortelle hvordan dette skulle gjøres.
Her fra Lyse kloster, bygd på slutten av 1100 tallet.
ZZR-Erling skrev:De som har designet denne, vet nok mer om buer enn de fleste, Hooverdammen:
Har ikke greie på fysikken der, men vil anta at vi snakker om "litt" belastning på den buen, og det derfor er en grunn til at det er en bue og inne en rett mur..
..m-m..en må få krafta ut i fjellet. Hadde man bygd en rett mut, hadde jo krafta ikke gått ut i fjellet i det hele tatt. Den hadde selvsagt revna med en gang.
Appropo det..har du en sprekk i ei kåpe, borr da ett hull i enden av den, så stopper sprekka.
Siden jeg er ingeniør (maskin riktignok) kan jeg jo forsøke meg med ett bidrag til temaet.
Hovedprinsippet (og det geniale) med en bue er at det ikke er strekkrefter i materialet, bare trykk. Styrken til buen, f.eks broen, blir da begrenset av hvor høy trykkspenning materialet tåler. Og granitt tåler veldig høyt trykk før den knuses. Siden det ikke finnes strekkrefter i konstruksjonen så er også armering unødvendig.
Forutsetningen for å bruke bue i en bro er at det kreves god fundamentering og mothold i endene.
Hooverdammen er basert på dette prinsippet, en liggende bue. En rett dam ville gitt strekkrefter på den ene siden og må konstrueres anderledes, med mye armering (som tar opp strekket)
En buekonstruksjon tåler altså svært høy belastning. Helt til det oppstår knusing eller fundamenteringen i endene gir seg
ZZR-Erling skrev:Generelt tåler eiker mer enn støpte. Støpte kan sprekke mens eikene flekser.
Ja det er vel årsaken til at crossere og offroadere bruker eikefelger. Ulempen er kanskje at de kan flekse for mye?
Eikefelgene avblidet over er til XJR 1300. Rimelig stor og tung sykkel å ha eikefelger på i forhold til kjøreegenskaper eller?
Sterke og interssante naturkrefter i sving som lager slike flotte buer - som helt plutselig bare forsvinner igjen...
Klikk på bildet for flere fine buefotos.
_________________________________________________________________________
De som ønsker å bidra økonomisk til driften av forumet kan benytte et av alternativene her.
_________________________________________________________________________
De som ønsker å bidra økonomisk til driften av forumet kan benytte et av alternativene her.
Kjedet meg før jul når jeg la opp den siste haugen med ved som desverre hadde ligget på bakken alt for lenge. Jeg var i det kreative hjørnet og det ble en Holzhausen. Utrolig hva man kan lære på youtube
Hvor mange tror dette står om åtte måneder?
Bikers do it all the time, why dont humans. -Jerremy Clarkson, Top Gear.
Kom over denne 'buen' på den historiske veien ved Seltatunnelen i Lærdal på E16 på vei hjem fra Bergen mandag 23. mai.
Måtte jo bare ta bilde av dette byggverket fra 1863. Ikke den vakreste steinbrua man har sett, men sikkert sterke og solide saker, selv om det nok er lenge siden den har vært i bruk...
_________________________________________________________________________
De som ønsker å bidra økonomisk til driften av forumet kan benytte et av alternativene her.
Ikke nok med at buen i seg selv er en sterk konstruksjon, det må være solid stein i denne brua når den har stått i 700 år
uten at steinene har forvitra og rausa i sammen.
Bildet under er tatt på Norsk Vegmuseum på Hunderfossen. 12-åringen har selv bygget opp buen og tester den nå ved å stå oppå. Utfordringen var å ha nok hender til å holde klossene til den siste var på plass. Etter det så sto konstruksjonen av seg selv - altså "tørrmurt"
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Most motorcycle problems are caused by the nut that connects the handlebars to the saddle
Kilde: http://www.quotegarden.com/motorcycles.html